Uroczystości w Oławie 05.09.2023

5 września br. w Oławie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Kombatanta oraz 79. rocznicy utworzenia 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego. Organizatorem uroczystości, podobnie jak w latach poprzednich był pułkownik w st. spocz. Eugeniusz Praczuk. Obchody rozpoczęły się pod pomnikiem Losów Ojczyzny, gdzie delegacje m.in. kombatantów, lokalnych samorządów, instytucji złożyły kwiaty. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do Sanktuarium NMP Matki Pocieszenia, gdzie odbyła się msza święta w intencji poległych, której przewodniczył ks. płk Radosław Michnowski Dziekan WOT wraz z księżmi z Oławskich kościołów i ks. mjr Sebastianem Semrał proboszczem  parafii wojskowej w Brzegu. Jak wspomniał ks. Dziakan w homilii Potrzeba Większej odpowiedzialności za każde wypowiedziane słowo, które może zranić, podzielić a nawet stać się impulsem do przemocy i popełnienia zbrodni. Nienawiścią nie obronimy pokoju na świecie. Nie obronimy też naszej Ojczyzny! Brońmy jej miłością, szukając  między sobą dróg dialogu i porozumienia.

 Druga część oławskich obchodów dnia kombatanta odbyła się na placu przed ratuszem. Były przemówienia, odznaczenia i apel poległych. Nie zabrakło również defilady wojskowej.

Tekst i foto: kpr. Wioletta Wolska