Święto 14. Zachodniopomorskiej Brygady OT 31.08.2024

W piątek, 31 sierpnia, o godz. 8:30 w Bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie odbyła Msza Święta w intencji kadry, żołnierzy, pracowników wojska tworzących 14. Zachodniopomorską Brygadę Obrony Terytorialnej, z okazji 5 rocznicy jej utworzenia oraz przysięgi wojskowej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. płk Radosław Michnowski, Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej, wraz z kapelanami brygady oraz ks. prałat dr Aleksandrem Ziejewskim.

Jak wspomniał ks. Radosław Michnowski w kazaniu: „…dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Świętujemy rocznicę powstania Brygady, a także mamy zaszczyt być świadkami przysięgi wojskowej, jednego z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. Przysięga ta nie jest tylko formalnością ani prostym złożeniem słów. To głębokie zobowiązanie, akt oddania i gotowości do poświęcenia dla Ojczyzny, dla wartości, które są fundamentem naszego życia i tożsamości narodowej. Pamiętajcie, że siła wojska to nie tylko broń, ale przede wszystkim duch, który was prowadzi – duch służby, oddania i gotowości do niesienia pomocy. Żołnierze, dziś składacie przysięgę wierności Ojczyźnie. Pamiętajcie, że ta przysięga jest nie tylko zobowiązaniem wobec narodu, ale także wobec Boga, który powierza wam wielką odpowiedzialność. Niech każdy wasz dzień służby będzie świadectwem miłości do Ojczyzny i gotowości do oddania wszystkiego, co macie, w imię wyższych wartości.”

Kolejnym punktem obchodów była przysięga nowo przyjętych żołnierzy, którzy niedawno zakończyli szesnastodniowe szkolenie. Przysięgę złożyło łącznie 53 ochotników, w tym 15 kobiet. Kobiety stanowią około 30% zachodniopomorskich Terytorialsów.

Po złożonej przysiędze żołnierzom udzielił błogosławieństwa dziekan WOT, ks. płk Radosław Michnowski w asyście kapelanów batalionów wchodzących w skład 14. ZPBOT ks. por. Krystiana Dylewskiego oraz ks. por. Macieja Szustaka.

14. Zachodniopomorska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej jest jedną z osiemnastu takich brygad w całym kraju. Niemal 90% jej składu stanowią ochotnicy. Wciąż prowadzony jest nabór do trzeciego batalionu lekkiej piechoty.

tekst i foto: kpr. Wioletta Wolska