62. Centralny Zlot Młodzieży 22.10.2022

„Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć”.
To słowa wyryte przez nieznanego więźnia na ścianie celi nr 6 w więzieniu w dawnej siedzibie Gestapo w alei J. Ch. Szucha 25.
Rokrocznie, począwszy od 1959 roku, w II połowie października na terenie Cmentarza-Mauzoleum Palmiry ma swoje zakończenie impreza o charakterze turystyczno-patriotycznym Centralny Zlot Młodzieży „Palmiry” organizowana przez PTTK.
W dniu 22 października 2022 roku. po raz 62 odbył się Centralny Zlot Młodzieży „Palmiry”. Zlot w tegorocznej edycji był imprezą jednodniową z trasami pieszymi, rowerowymi oraz Turystyczno-Rekreacyjnymi Imprezami na Orientację. Ta wyjątkowa impreza patriotyczna stała się elementem naszego narodowego dziedzictwa. Podczas tegorocznego Zlotu, podobnie jak w poprzednich latach, przede wszystkim oddaliśmy cześć poległym i bestialsko rozstrzelanym w Puszczy Kampinoskiej podczas II wojny światowej.
Cmentarz w Palmirach to miejsce pamięci na polanie położonej około 7 kilometrów od szosy modlińskiej przy drodze do wsi Pociecha, gdzie okupanci niemieccy masowo mordowali więźniów politycznych przywożonych z Warszawy.
Między grudniem 1939 a lipcem 1941 roku na „palmirskiej polanie śmierci” odbyło się co najmniej 20 egzekucji, w których zginęło ponad 1700 osób narodowości polskiej i żydowskiej.
Największa masakra miała miejsce w dniach 20-21 czerwca 1940, kiedy to w ramach tzw. akcji AB zamordowanych zostało co najmniej 358 więźniów Pawiaka – w tym wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej.
W związku z tym z inicjatywy dziekana Wojsk Obrony Terytorialnej ks. płk Radosława Michnowskiego pierwszy raz od wielu lat przed apelem poległych została odmówiona modlitwa nad grobami pomordowanych.
Podczas uroczystości ks. dziekan WOT wraz z dowódcą batalionu dowodzenia WOT panem ppłk Piotrem Osińskim złożyli wieńce pod Pomnikiem Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” oraz przy tablicy upamiętniającej pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej.

opracowanie i foto: szer. Wioletta Wolska