„Za sprawę mojej Ojczyzny” 18. SBOT 28.05.2023

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych momentów w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu polskiego. Takie zobowiązanie w miniony weekend ponad 300 ochotników wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej. W sobotę 27 maja przysięgę złożyli Terytorialsi z województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego, z kolei w niedzielę 28 maja przysięga odbyła się w województwie mazowieckim. Był to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, jak i ich rodzin oraz najbliższych.

Przed Przysięgą w Parafii Katedralnej pw. Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika w Warszawie odbyła się Msza święta z udziałem Bp Romualda Kamińskiego, dziekana Wojsk Obrony Terytorialnej ks. płk Radosława Michnowskiego, ks. por. Mariusz Gawłowski kapelan 18 Stołecznej Brygady.

Przysięga w 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbyła się na pl. Weteranów 1863 roku w Warszawie o godz. 11:00 tuż przed Katedrą praską, przy pomniku ks. Ignacego Skorupki. Słowa roty wypowiedziało blisko 60 żołnierzy, z czego 35% stanowią kobiety.

tekst i zdjęcia: szer. Wioletta Wolska