Uroczystość Wniebowzięcia NMP i święto Wojska Polskiego 15.08.023

Dzisiaj przypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej oraz Święto Wojska Polskiego.

Boże, nasz Ojcze, Ty rządzisz całym światem, przyjmij łaskawie prośby, które zanosimy za naszą Ojczyznę, niech dzięki mądrości rządzących i uczciwości obywateli panuje zgoda i sprawiedliwość, abyśmy żyli w pokoju i dobrobycie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Jak napisał biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz w przesłaniu skierowanym do żołnierzy: „Zwracam się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie modlitwą naszych żołnierzy i ich dowódców, aby skutecznie chronili pokój w naszej Ojczyźnie. Z szacunkiem i uznaniem odnośmy się do ich ofiarnej i gotowej do najwyższych poświęceń postawy”.

W kościele garnizonowym w Zegrzu odprawiona została uroczysta Msza w. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego z udziałem Pocztu Chorągwianego i Wojskowej Asysty Honorowej, które wystawił Batalion Dowodzenia WOT. Wśród zebranych znaleźli się przedstawiciele wszystkich Jednostek Wojskowych stacjonujących na terenie Zegrza, Kombatanci, Weterani, Parafianie i Sympatycy naszego kościoła garnizonowego. Mszy św. przewodniczył proboszcz ks. płk Radosław Michnowski w koncelebrze z ks. płk rez. Andrzejem Dziwulskim. W okolicznościowym kazaniu ks. płk Radosław Michnowski zwrócił uwagę na rolę i znaczenie służby wojskowej dla bezpieczeństwa całego społeczeństwa i państwa.

W polskiej tradycji ludowej dzisiejsza uroczystość nosi nazwę święta Matki Bożej Zielnej. Dzisiaj na Zakończenie Mszy św. zostały pobłogosławione przez kapłana bukiety kwiatów, ziół i warzyw przyniesione w darze Matce Bożej i w podzięce za plony z naszych pól, sadów, lasów z prośbą o dalsze obfite plony.

tekst i foto: kpr. Wioletta Wolska