Uroczystość I Komunii Świętej

Zanim 18 września dzieci przystąpiły do Uroczystego przyjęcia Pana Jezusa pod postacią Chleba, 16 września po Mszy św. w kościele parafialnym dzieci same wyznały wiarę i wyrzekły się zła. Uczyniły to przy zapalonej świecy paschalnej, od której kiedyś ich ojcowie chrzestni zapalili dla nich świecę chrzcielną. Zaraz po ich urodzeniu rodzice i rodzice chrzestni prosili dla nich o łaskę chrztu świętego i zobowiązali się, że wychowają je w wierze i nauczą tak żyć, jak przystoi dzieciom Bożym.
Sakrament Pierwszej Komunii Świętej poprzedziła również pierwsza spowiedź św. To na rodzicach, katechetach, babciach spoczywała ogromna odpowiedzialność, aby dziecko zrozumiało, czym jest grzech i czy dziecko do tej pory było w stanie go popełnić i że od tej pory biorą pełną odpowiedzialność za swoje dobre i złe uczynki. Tylko pełne oczyszczenie duchowe podczas spowiedzi, gwarantuje dobre przyjęcie Boga, w Najświętszym Sakramencie.
Uroczystość I Komunii Świętej rozpoczęła się przed kościołem, gdzie zgromadziło się 46 dzieci pierwszokomunijne z rodzicami, rodzicami chrzestnymi, dziadkami. Ks. kan. ppłk Radosław Michnowski, proboszcz naszej parafii serdecznie powitał dzieci. Dzieci poprosiły rodziców o błogosławieństwo, po którym kapłan pokropił je wodą święconą. Następnie procesyjnie wprowadził je do świątyni.
W homilii ks. Proboszcz zwracając się do bohaterów dnia dzisiejszego przypomniał im, że 11 lat temu był ich chrzest, przez ten sakrament otrzymaliście taki „klucz”, który otwiera każdy Kościół. Jesteście dziećmi Kościoła. Klucz służy do otwierania czegoś, klucz to przepustka do czegoś; Umownie otrzymaliście taki klucz w sakramencie chrztu, ale nie był on dobrze dopasowany dopiero sakrament pokuty i pojednania w konfesjonale czyni ten klucz w pełni przydatnym. Klucz ten otwiera źródło zbawienia, z którego będziecie mogli czerpać już od dzisiaj, gdy przyjmiecie Jezusa Chrystusa pod postacią Chleba.
Mszę Świętą celebrował ks. kan. ppłk Radosław Michnowski, proboszcz zegrzyńskiej parafii i ks. płk rez. Andrzej Dziwulski. Mszę św. uświetniła swoim śpiewem schola z naszej zegrzyńskiej parafii.
Uroczystość jest wielkim przeżyciem zarówno dla dzieci , rodziców, krewnych jak i dla parafian.

opracowanie: Krystyna Wszołek