Msza św. w przeddzień przysięgi Żołnierzy TSW 25.09.2021

25 września o godz. 15:00 została odprawiona Msza św. dla żołnierzy WOT zgrupowanych przed świętem Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie 64. blpOT w Pomiechówku, którą odprawił ks. ppłk Radosław Michnowski – Dziekan WOT.
Wieczorem o godz. 18:00 w modlitewnym skupieniu, podczas Eucharystii w naszym kościele garnizonowym w Zegrzu modliliśmy się za żołnierzy TSW, którzy złożą jutro Przysięgę wojskową na placu apelowym Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz przed ich Świętem Wojsk Obrony Terytorialnej. Mszy przewodniczył ks. ppłk Radosław Michnowski, proboszcz naszej parafii, w koncelebrze z ks. płk rez. Zenonem Surmą i ks. płk rez. Andrzejem Dziwulskim.
27 września to szczególna data w historii Polski, jest również szczególnym dniem dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy tego dnia obchodzą swoje święto. Ustanowienie święta WOT w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego podkreśla historyczną tożsamość żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej
Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji jak również budowy etosu WOT na wartościach, z którymi identyfikują się żołnierze. Mówił ks. Michnowski podczas homilii.
Dewizą WOT jest hasło „ Zawsze gotowi, zawsze blisko”. WOT jest najmłodszą formacją w siłach zbrojnych. To formacja najbliższa narodowi i społeczeństwu. WOT stanowi wsparcie lokalnych społeczności, tymi słowami zwrócił się ks. Michnowski do żołnierzy.
Szczególnie ich zaangażowanie i profesjonalne działanie, dało się zauważyć z powstrzymywaniem rozwoju pandemii koronawirusa, jak również wspierania lokalnych społeczności w akcji szczepień.
Na zakończenie Mszy św. Ks. Michnowski pobłogosławił żołnierzy i życzył im siły ducha i aby słowa Przysięgi nie były pustymi słowami, aby na zawsze pozostały w waszych żołnierskich sercach.

opracowanie: Krystyna Wszołek