Odprawa rzymskokatolickich kapelanów TSW

W dniach 27-29 czerwca w Zegrzu odbyła się doroczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa księży kapelanów Wojsk Obrony Terytorialnej. Odprawie przewodniczył dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej – ks. płk Radosław Michnowski.
Pierwszy dzień rozpoczął się od Mszy św. W czasie modlitwy wypraszano dary Ducha św. na owocne przeżycie czasu odprawy. Tego dnia kapelani spotkali się z gen. broni Wiesławem Kukułą – dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej oraz ks. bp. Wiesławem Lechowiczem – biskupem polowym Wojska Polskiego. Poruszone zostały kwestie posługi duszpasterskiej w zakresie służby wojskowej dla żołnierzy Obrony Terytorialnej wraz z wykorzystaniem potencjału dla tej posługi.
Kolejny dzień obfitował w wiele wydarzeń. Najpierw modlitwa. Uroczysta Msza św. sprawowana w kościele garnizonowym w Zegrzu pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Lechowicza – biskupa polowego Wojska Polskiego. W czasie homilii ksiądz biskup odniósł się do Słowa Bożego podkreślając ogromną odpowiedzialność w codziennej służbie człowiekowi – żołnierzowi, zwłaszcza w odniesieniu do posługi kapelanów. Przytoczył obraz ewangelicznego Dobrego Pasterza, który troszczy się o powierzoną owczarnię. Każdy kapelan ma wzór troski w Dobrym Pasterzu – Jezusie Chrystusie.
W czasie tego dnia poruszono wiele kwestii. Podczas spotkania w domu parafialnym dziekan WOT – ks. płk Radosław Michnowski poruszył wiele zagadnień związanych z posługą księży kapelanów TSW wśród żołnierzy, jak również poprawie relacji z proboszczami i współpracownikami w parafiach cywilnych, czemu mają służyć wizytacje dziekana WOT w jednostkach oraz parafiach. Po udaniu się na teren Centrum Szkolenia i Informatyki pierwsza prelekcja związana była z zagadnieniami BHP. Kapelani zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w czasie wykonywanych zadań służbowych. Kolejna poruszana kwestia to panel informacyjny związany z posługą kapelanów TSW na wielu płaszczyznach posługi duszpasterskiej wśród żołnierzy. Księża kapelani zostali również poinformowani o sprawach związanych z bezpieczeństwem, którym zajmują się Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Następne spotkanie dotyczyło Systemu Wykorzystania Doświadczeń (SWD), które ma niezwykły związek z rozwojem i udoskonaleniem Sił Zbrojnych RP. W spotkaniach uczestniczył dowódca WOT – gen. broni Wiesław Kukuła. W dowód uznania dla posługi kapelanów pan generał wręczył wszystkim kapelanom pamiątkowe coiny dowództwa WOT.
Oprócz tematyki wojskowej poruszane były w czasie odprawy problemy natury duszpasterskiej. Księża kapelani dzielili się swymi doświadczeniami służby w batalionach, wykonywanych zdań, oraz różnymi postulatami związanymi z posługą duszpasterską wśród żołnierzy.
Odprawa została zakończona Eucharystią dziękczynną za wyjątkowy czas doświadczenia i spotkania w gronie kapelanów i dowódców. Po podsumowaniu tego czasu przez dziekana WOT – ks. płk Radosława Michnowskiego, kapelani udali się do realizacji kolejnych zadań duszpasterskich na rzecz brygad, batalionów i żołnierzy Obrony Terytorialnej.

opracował: ks. ppor. Marek Januchowski,
83 blp Grudziądz