Wielki Odpust w Tuchowie 06.07.2022

W dniach 01 – 10 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej odbywał się Wielki Odpust.
Szósty dzień odpustowy rozpoczął się odsłonięciem i przywitaniem cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej oraz Eucharystią. Hasło dzisiejszego dnia brzmiało: „Służba prawdzie rodzi pokój”.
Msza Święta o 18:30, naznaczona była żołnierskimi mundurami. Uczestniczyła w niej II Pielgrzymka Żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Żołnierzy AK, represjonowanych kombatantów, harcerzy i uchodźców wojennych z Ukrainy. Celebransem i kaznodzieją był ksiądz pułkownik Radosław Michnowski – dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej z Zegrza. Zaczął on swoje kazanie od stwierdzenia, że błogosławieństwa możemy ująć w słowach św. Pawła: „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Nie wolno zła zwyciężać złem, bo zostanie się wtedy pokonanym. Głosił, iż pokój jest rezultatem długiej walki, w której dobro pokonuje zło. Jedynym wyborem, by iść za pokojem, jest wybieranie dobra. Zaznaczał, że pokój jest dobrem, którego należy strzec, bo cały czas dobro to jest zagrożone przez zło, działające w świecie za pomocą ludzkiej wolności. I to ona stanowi ośrodek dramatu zła. Zaznaczył, iż zło ma zawsze czyjąś twarz i czyjeś imię, natomiast dobro rodzi się z miłości. Obserwując świat, widzimy, że szerzy się zło, należy, zatem postępować szlachetnie i bezinteresownie, umiłować pokój. W dalszej części kazania ksiądz Radosław skupił naszą uwagę na przemocy, która nigdy rozwiązuje problemów człowieka, ponieważ sprzeciwia się godności, życiu i wolności. Słowo skierowane do obecnych żołnierzy, zawierało wyrazy wdzięczności za to, że dzięki nim żyjemy w wolnym kraju. Przesłaniem kazania było wezwanie do wprowadzania pokoju z uwzględnieniem dobra wspólnego oraz natury społecznej (bycia dla innych i z innymi). Na koniec kaznodzieja stwierdził, że tylko Bóg pozwala narodom postępować dobrze przez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa oraz przez sakramenty. Gdzie króluje miłość – króluje Bóg, a gdzie króluje Bóg, tam nie ma przemocy, tam zło zwyciężane jest dobrem.
Na koniec dnia, w ramach Wieczoru Maryjnego odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Można było usłyszeć pieśni ku czci Matki Bożej, jak i pieśni patriotyczne.

Br. Stanisław Stańczyk

foto: szer. Wioletta Wolska