Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia obchodzimy 102 rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, tak zwanego Cudu nad Wisłą . Ten dzień został ustanowiony jako Święto Wojska Polskiego.
W kościele garnizonowym w Zegrzu odprawiona została uroczysta Msza w. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego z udziałem pocztu sztandarowego , Wojskowej Asysty Honorowej i zaproszonych gości z Komendantem Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk Pawłem Nowotnikiem . Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz płk Radosław Michnowski w koncelebrze z ks. płk rez. Andrzejem Dziwulskim.
W okolicznościowym kazaniu ks. płk Radosław Michnowski zwrócił uwagę na rolę i znaczenie służby wojskowej dla bezpieczeństwa całego społeczeństwa i państwa.
Podczas Mszy św. modliliśmy się za żołnierzy wojska polskiego, pracowników cywilnych wojska i ich rodziny, aby wierni Bogu i Ojczyźnie zawsze potrafili stanąć w obronie wartości moralno – patriotycznych, a ich służba, praca i życie rodzinne obfitowały w Boże błogosławieństwo, wszelkie Łaski i dary Ducha Świętego. Modliliśmy się również za wszystkich, którzy odeszli na wieczną wartę, za poległych na posterunkach służby i wszystkich tych, którzy tworzyli wojskową rodzinę , aby miłosierny Bóg dał im życie wieczne ze swoim Synem w Ojczyźnie niebieskiej.
W polskiej tradycji ludowej dzisiejsza uroczystość nosi nazwę święta Matki Bożej Zielnej. Dzisiaj na Zakończenie Mszy św. zostały pobłogosławione przez kapłana bukiety kwiatów, ziół i warzyw przyniesione ( szczególnie przez działkowców) w darze Matce Bożej i w podzięce za plony z naszych pól, sadów, lasów z prośbą o dalsze obfite plony.
Zwyczaj ten wiązany jest z apokryfami, według których św. Tomasz po Wniebowzięciu wszedł do grobu, gdzie miało spoczywać ciało Maryi i zobaczył tam jedynie kwiaty i zioła. Druga tradycja tłumaczy, że kwiaty i zioła są symbolem Matki Bożej, która jest najpiękniejszym owocem na ziemi.
Na zakończenie Mszy św. ks. Proboszcz udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa i prosił Matkę Bożą Wniebowziętą, Hetmankę Żołnierza Polskiego aby wypraszała dla naszej Ojczyzny pomyślność i bezpieczeństwo.

opracowanie: K. Wszołek