Święto zachodniopomorskich Terytorialsów 02 – 03 września 2022

Święto 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka ps. „Warta” połączone ze złożeniem przysięgi wojskowej na sztandar jednostki odbyło się w sobotę 3 września w samo południe na placu przed latarnią morską w Niechorzu.
Obchody rozpoczęły się dzień wcześniej. Mszę św. w XIII-wiecznym trzebiatowskim kościele – Sanktuarium Macierzyństwa NMP odprawił w intencji żołnierzy i całej Brygady dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej ks. płk Radosław Michnowski wraz z kapelanem 142 blp OT z Trzebiatowa ks. ppor. Maciejem Szustakiem. W homilii ksiądz dziekan WOT podkreślił, jak wielką odpowiedzialność Terytorialsi biorą na siebie, składając wojskową przysięgę.

Na sztandar jednostki złożyło ją 56 nowych żołnierzy – kobiet i mężczyzn, którzy ukończyli trwające 16 dni intensywne szkolenie podstawowe. Odbywało się ono w Trzebiatowie, gdzie stacjonuje 142. batalion lekkiej piechoty 14. ZBOT. Jednostka ta odpowiada za zabezpieczenie pasa wybrzeża morskiego na terenie województwa zachodniopomorskiego. Stąd wybór nadmorskiego Niechorza na miejsce przysięgi. Brygada już wielokrotnie dowiodła, że mieszkańcy ziemi nad Odrą i Bałtykiem mogą liczyć na żołnierzy WOT: w czasie pandemii, w klęskach żywiołowych czy ostatnio walcząc ze skutkami katastrofy ekologicznej na rzece.

W uroczystości wzięli udział: m.in. wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, żołnierz Armii Krajowej płk Zbigniew Bolesław Pawłowski, przewodnicząca Światowego Związku Armii Krajowej Oddziału Szczecin Jolanta Szyłkowska, władze lokalne, przedstawiciele jednostek wojskowych. Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki podziękował żołnierzom 14. ZBOT za udział w operacji oczyszczania Odry.

Następnie odbył się piknik przy latarni morskiej w Niechorzu, na którym można było zobaczyć sprzęt wojskowy, zjeść grochówkę oraz posłuchać Orkiestry Wojskowej.

opracował: ks. płk. Radosław Michnowski

foto: szer. Wioletta Wolska