Msza św. i uroczystości z okazji 5. rocznicy utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej 28.09.2022

25 września w katedrze polowej Wojska Polskiego sprawowana była Msza św. w intencji żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym roku WOT obchodzą piątą rocznicę powstania. Eucharystii przewodniczył ks. ppłk Sebastian Piekarski, proboszcz katedry polowej. We Mszy św. uczestniczyli także podchorążowie pierwszego roku Wojskowej Akademii Technicznej, który niebawem rozpoczną naukę w uczelni. Eucharystia transmitowana była przez TVP Polonia.
Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia Chorągwi Wojska Polskiego i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Oprawę liturgii zapewnili żołnierze WOT, poczty sztandarowe wszystkich Brygad Obrony Terytorialnej, podchorążowie WAT oraz Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego, m.in. ks. płk Radosław Michnowski, dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej i ks. płk Andrzej Piersiak, dziekan Wojsk Lądowych.
We Mszy św. uczestniczyli m.in. gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT, z zastępcą, gen. Maciejem Kliszem, a także przedstawiciele kadry naukowej i wojskowej Wojskowej Akademii Technicznej. Obecni byli także kombatanci-żołnierze Armii Krajowej, z uwagi na to, że święto WOT zostało ustanowione w rocznicę powołania pierwszych struktur Polskiego Państwa Podziemnego (27 września 1939 r.).
Główne uroczystości z okazji święta Wojsk Obrony Terytorialnej odbyły się 28 września o godz. 11:00 na placu apelowym Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Szef MON przypomniał, że służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią ochotnicy, którzy łączą służbę Ojczyźnie z życiem zawodowym i prywatnym. Podczas uroczystości wicepremier Błaszczak wręczył odznaczenia i wyróżnienia żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej.

W klubie CSŁiI, dziekan WOT ks. płk Radosław Michnowski, w imieniu Biskupa Polowego Wiesława Lechowicza, wręczył krzyże XXX-lecia Ordynariatu Polowego.

opracowała i foto: szer. Wioletta Wolska