Przysięga warszawskich Terytorialsów 30.10.2022

29 października, w przeddzień przysięgi wojskowej żołnierzy 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej, w kościele garnizonowym pw. św. o. Rafała Kalinowskiego w Rembertowie sprawowana była Msza św., której przewodniczył Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej ks. płk Radosław Michnowski w koncelebrze z proboszczem ks. płk Ireneuszem Birusiem oraz kapelanem 18 SBOT ks. por. Mariuszem Gawłowskim. We Mszy św. uczestniczył również prawosławny dziekan WOT ks. mjr. Tomasz Paszko.
30 października na dziedzińcu Muzeum Powstania Warszawskiego w obecności powstańców warszawskich, premiera Mateusza Morawieckiego i mieszkańców stolicy nastąpiło zaprzysiężenie żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.
Premier podkreślił, że utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej było niezbędnym i właściwym krokiem. Potwierdzają to doświadczenia naszego wschodniego sąsiada. Ukraińskie Wojska Obrony Terytorialnej aktywnie włączają się w walkę z rosyjskim agresorem.
Szef polskiego rządu docenił, iż w czasie pokoju oprócz wykonywania ćwiczeń żołnierze WOT pomagają przy usuwaniu klęsk żywiołowych i wspierają słabszych. Jednocześnie cały czas są w gotowości, aby służyć naszej Ojczyźnie i bronić niepodległości.
Dowódca 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak podkreślał, że brygada wykorzystuje potencjał, jaki jest w ochotnikach. „Wszyscy oni nie rezygnując ze swoich dotychczasowych aktywności, wzięli na siebie dodatkową odpowiedzialność – gotowość do obrony Ojczyzny. Gwarantuję, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby sprostać wymaganiom i przygotować tę jednostkę do obrony i wsparcia stolicy zgodnie z misją Wojsk Obrony Terytorialnej” – powiedział pułkownik.
Przysięgę złożyło 101 żołnierzy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 68 żołnierzy, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze. Łącznie Brygada ma w swojej strukturze ponad 350 żołnierzy, z czego 300 to ochotnicy z Warszawy lub okolicznych miejscowości.

tekst i foto: szer. Wioletta Wolska