Św. Krzysztof w Batalionie Dowodzenia WOT

Pojazdy święci się w kościele katolickim, ponieważ jest to tradycja związana ze świętym Krzysztofem, patronem kierowców. Święto świętego Krzysztofa przypada 25 lipca, jednak ze względu na zajęcia 29 lipca Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej ks. płk Radosław Michnowski udał się wraz z dowódca Batalionu Dowodzenia WOT ppłk Piotrem Osińskim do parku maszyn, by w obecności żołnierzy poświecić samochody będących na stanie Batalionu.

Ksiądz dziekan przechodząc między pojazdami, kropiąc je wodą święconą modlił się prosząc się o Boże błogosławieństwo dla kierowców oraz ich pasażerów, ochronę i opiekę podczas każdej podróży.

Święty Krzysztof, patron kierowców, podróżników i przewoźników, jest jedną z najbardziej znanych postaci w Kościele katolickim. Jego imię oznacza „niosący Chrystusa”, co nawiązuje do legendy, według której miał przenieść Dzieciątko Jezus przez rzekę. Każdego roku, w dniu jego wspomnienia liturgicznego, odbywają się ceremonie poświęcenia pojazdów, które mają zapewnić kierowcom i pasażerom bezpieczne podróże.

Ceremonia poświęcenia pojazdów ma głębokie znaczenie duchowe. Przypomina kierowcom o potrzebie rozwagi, odpowiedzialności i szacunku wobec innych użytkowników dróg. Jest to także moment refleksji nad tym, jak ważne jest, aby z modlitwą w sercu przystępować do każdej podróży, powierzając się opiece Boga i św. Krzysztofa.

„Wszechmogący Boże, prosimy Cię, pobłogosław te pojazdy i spraw, aby wszyscy, którzy nimi będą podróżować, byli zawsze bezpieczni na drogach. Niech święty Krzysztof, patron kierowców, strzeże ich od wszelkich niebezpieczeństw i wypadków. Boże, daj, aby wszyscy użytkownicy tych pojazdów kierowali się mądrością i odpowiedzialnością, szanowali innych uczestników ruchu i zawsze z dziękczynieniem pamiętali o Twojej opiece. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen”.

Poświęcenie pojazdów to piękna tradycja, która łączy w sobie elementy religijne i praktyczne. Jest to czas, kiedy wierni mogą prosić o Bożą opiekę nad swoimi podróżami, a także przypomnieć sobie o konieczności odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania na drodze. Wspólne modlitwy i błogosławieństwo dają poczucie bezpieczeństwa i pewność, że św. Krzysztof czuwa nad wszystkimi podróżnikami.

Tekst i zdjęcia kpr. Wioletta Wolska