Wizyta dziekana WOT w Akademii Wojsk Lądowych

Wizyta w Akademii Wojsk Lądowych (AWL) księdza dziekana WOT i spotkanie z księżmi odbywającymi Kurs Przeszkolenia Kadr Rezerwy miały na celu ocenę predyspozycji i przygotowania duchownych do pełnienia funkcji kapelana w Siłach Zbrojnych.

Akademia Wojsk Lądowych od lat szkoli kandydatów na kapelanów. Swoją wizytę na AWL ksiądz dziekan WOT rozpoczął od spotkania z rektorem gen. broni w st. spocz. dr Markiem TOMASZYCKIM oraz kapelanem AWL ks. ppor. rez.  Pawłem Komarem.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) – jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Każdą Brygadę obejmuje swoją posługą duszpasterską kapelan zawodowy, w batalionach natomiast służą Księża Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW). Na dzień dzisiejszy w szeregach Terytorialsów swoją posługę pełni 50 księży TSW. Tworzenie systemu obrony terytorialnej w Polsce w obecnej formie powoduje ciągły wzrost zapotrzebowania na księży, którzy mogliby zasilić szeregi Żołnierzy TSW.

Dlatego głównym celem wizyty Rzymskokatolickiego Dziekana Wojsk Obrony Terytorialnej, w dniu 11 września br. w Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, było spotkanie z księżmi odbywającymi przeszkolenie w ramach Kursu Przeszkolenia Kadr Rezerwy. Ksiądz dziekan przybliżył zebranym zasady posługi duszpasterskiej wśród żołnierzy WOT, wspomniał o potrzebie stałej obecności podczas ćwiczeń, rotacji czy poligonów zintegrowanych.

Obecna na spotkaniu kpr. Wioletta Wolska wyjaśniła zainteresowanym zasady naboru, proces wcielenia w strukturę żołnierzy TSW, jak również cykl szkolenia żołnierza WOT. Spotkanie zakończyło się licznymi pytaniami od zebranych. Obecny kurs zakończy się egzaminem oficerskim, a kilku jego absolwentów w przyszłości może zasilić szeregi kapelanów m.in. właśnie w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Tekst: kpr. Wioletta Wolska
foto: ks. ppor. rez. Paweł Komar, kpr. Wioletta Wolska