Dary dla Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie

W środę 16 października do Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie dotarł transport darów zorganizowanych przez Dekanat Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przypomnijmy, że Dekanat Wojsk Obrony Terytorialnej we współpracy z Parafią Wojskową w Zegrzu, Szkołą Podoficerską SONDA w Zegrzu, Szkołą Podstawową im. Wojska Polskiego w Zegrzu oraz Kołami Gospodyń Wiejskich „Nasze Zegrze Południowe” i „W Rumiankowym Ogrodzie” zorganizował zbiórkę pieniędzy i darów rzeczowych dla powodzian.

Oprócz tego już wcześniej przekazano pieniądze (11 tys.) zebrane podczas pikniku charytatywnego, zorganizowanego wspólnie z prezydentem Legionowa, który odbył się 22 września w Legionowie, a także zbiórek przeprowadzonych wśród rzymskokatolickich kapelanów WOT (7,4 tys.), żołnierzy szkoły podoficerskiej SONDA (2,3 tys.) oraz parafii wojskowej w Zegrzu (6,3). Zebrane podczas zbiórek pieniądze zostały przeznaczone na zakup niezbędnych materiałów dydaktycznych dla uczniów szkoły w Nysie oraz na pokrycie innych pilnych potrzeb.

Jak podkreślają pracownicy i kadra szkoły na profilu Facebook’owym „Już w pierwszym tygodniu po powodzi, kiedy walczyliśmy ze wszystkich sił ze szlamem, wodą i zniszczeniami, prawie 500 km od Nysy rozpoczęła się operacja niesienia pomocy naszej szkole. Efekty przerosły nasze oczekiwania, bo najpierw dostaliśmy dawkę pozytywnej energii i nadzieję, że się uda pokonać falę, potem na konto Stowarzyszenie PRO UNO wpłynęły niemałe pieniądze, a dziś przedstawiciele tej niesamowitej społeczności osobiście przywieźli nam dary rzeczowe”, czytamy.

Do Nysy z transportem darów, m.in. artykułów i przyborów szkolnych oraz sportowych udali się: ks. płk Radosław Michnowski, dziekan Dekanaty WOT, kpr. Wioletta Wolska z Batalionu Dowodzenia WOT, zastępca Komendanta Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu st. chor. sztab. Tomasz Zagórski oraz towarzyszący im żołnierze. Dyrektor szkoły Bożena Węglarz wręczyła im Medale Uśmiechu – „za dobro, za serce, za życzliwość.”

Po wizycie w Nysie ks. płk Radosław Michnowski udał się też do Lądka Zdroju, który bardzo ucierpiał podczas powodzi, gdzie spotkał się z ks. ppor. Krzysztofem Barczyńskim, kapelanem batalionu i żołnierzami 84 Batalionu Lekkiej Piechoty OT. Kapelan co środę wspiera swoich żołnierzy posługą duszpasterską, dobrym słowem i pracą fizyczną w okolicznych miejscowościach. Żołnierze batalionu pomagali też w Strachocinie w Zespole Szkół Samorządowych, gdzie w sali gimnastycznej został utworzony magazyn darów dla powodzian, spływających z całej Polski.

tekst: Krzysztof Stępkowski, foto: kpr. Wioletta Wolska