„Zegrzyńskie Zaduszki” 02.11.2021

Zaduszki w Kościele katolickim to liturgiczne wspomnienie wszystkich zmarłych, poświęcone szczególnie modlitwie za dusze cierpiące w czyśćcu. W tym dniu zapalamy światełka pamięci (świece, znicze), będące symbolem nieśmiertelności duszy ludzkiej.
Przed uroczystą Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Zegrzu, ks. proboszcz płk Radosław Michnowski zapalił symboliczne światełka pamięci. Za zmarłych parafian, żołnierzy, pracowników wojska i ich rodzin; za poległych biskupów, kapłanów i diakonów, za kapelanów wojskowych, za żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny, za tych co zginęli na morzach i oceanach świata, za pomordowanych w obozach, łagrach na nieludzkiej ziemi i za tych, za których już nikt się nie modli.
Światełka pamięci zapalili również wierni uczestniczący we Mszy św., którzy z rożnych powodów nie mogli zapalić świeczki na grobie swoich bliskich… odległości, braku czasu a może nawet nie wiedzą gdzie zginęli i gdzie są pochowani… a może noszą w sercu ranę, która nie pozwala pójść na cmentarz…
Nastrojowa muzyka specjalnie dobrana na tę uroczystość, Msza św. wspólna modlitwa, przyjęta Komunia Święta pozwoliła nam się zatrzymać, niezależnie od tego jak bardzo się śpieszymy i gdzie się spieszymy – pomyśleć o sobie, a raczej o swoim końcu, o tym od czego tak bardzo chcemy uciec. Bo przecież wszystko, czym są ludzie i co posiadają, o czym marzyli i czego pragnęli, przekreśla nielitościwa ręka śmierci…garść prochu – oto człowiek, trochę radości i cierpienia – oto całe nasze życie, powiedział na zakończenie Zegrzyńskich Zaduszek ks. Radosław Michnowski.
Na zakończenie Mszy św. wspólnie odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego.
Modlitwy, Msze św., wypominki wszystko to po to, aby wypełnić Boże przykazanie miłości bliźniego, aby oni cieszyli się wiecznością z Bogiem. Jest to też wyraz naszej głębokiej wiary w zmartwychwstanie.

opracowanie: Pani Krystyna Wszołek

GALERIA