„Przechodniu powiedz Ojczyźnie, żeśmy walczyli do końca spełniając swój obowiązek” – tymi słowami na pamiątkowej tablicy w Wiźnie codziennie przypominane jest ich przykładne bohaterstwo.
W strugach deszczu i zimnego wiatru 11 września 2022 roku na Górze Stekowej koło Wizny uczciliśmy pamięć kpt. Raginisa, por. Brykalskiego i ich żołnierzy bohaterów bitwy pod Wizna. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 Mszą św. polową, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. płk Radosław Michnowski Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnych. Miłym akcentem uroczystości była obecność Parafian z zegrzyńskiej Parafii Wojskowej. O godz. 12:00 rozpoczęły się uroczystości przy bunkrze dowodzenia.
To w tym miejscu pod dowództwem kpt. Władysława RAGINISA przez 3 dni Wojsko Polskie odpierało zaciekłe ataki niemieckiej armii w łącznej sile 42 tysięcy żołnierzy – tymczasem obrońców Wizny było niespełna czterystu – w dodatku słabo wyposażeni i uzbrojeni.
To właśnie w bunkrze dowodzenia kpt. Władysław RAGINIS będąc ciężko ranny wysadził się w powietrze granatem dając zadość przysiędze złożonej przed podległymi żołnierzami – obiecał, że żywy swojej pozycji nie odda.
W dniu 11 września 2011 r. kpt. RAGINIS i por. BRYKALSKI zostali pochowani z wojskowymi honorami, a rok później otrzymali pośmiertne awansy na stopień majora i kapitana.
W tym miejscu można przywołać hasło żołnierzy wyklętych „Chcieli nas zakopać, Nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” – teraz fakty, które chciano ukryć czy przemilczeć po wielu latach wybrzmiały z pełną mocą, a obrońcy Wizny stali się naszymi rozpoznawalnymi bohaterami, symbolem walki o niepodległą Polskę i odzwierciedleniem słów przysięgi wojskowej „ Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić.”
Niechaj obrońcy Wizny będą dla nas niedoścignionym wzorem i symbolem męstwa polskiego żołnierza.
opracowanie i foto: szer. Wioletta Wolska