Uroczystości upamiętniające gen. Stanisława Maczka 23.09.2022

Z inicjatywy Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków w piątek 23 września na Jasnej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające najsłynniejszą polską jednostkę pancerną z czasów II wojny światowej – 1. Dywizję dowodzoną przez gen. Stanisława Maczka.
Uroczystości na Jasnej Górze zainicjowała Małgorzata Kaczyńska, prywatnie córka plut. Wacława Musiała, pochodzącego z Częstochowy, żołnierza 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Przypomniała ona, że Stanisław Maczek, zanim objął dowództwo nad pancerno-motorową 10. Brygadą Kawalerii, z którą następnie przedarł się na Zachód, stacjonował w Częstochowie jako pułkownik, który w latach 1935-38, był dowódcą w 7. Dywizji Piechoty.
Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się Mszą św. w Jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej z udziałem delegacji Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, członkami Federacji Organizacji polskich Pancerniaków, przedstawicielami duchowieństwa Ordynariatu Polowego, Dowódcy 10. BKPanc gen. bryg. Grzegorzem Barabieda oraz pocztów sztandarowych.
Po Eucharystii , w której uczestniczyli ostatni weterani oraz przedstawiciele środowisk związanych z 1. Dywizją Pancerną, uroczystości przeniosły się do Sali Rycerskiej, gdzie przedstawiciel Biskupa Polowego – Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej ks. płk Radosław Michnowski wraz z kapelanem 10 Brygady Kawalerii Pancernej ks. ppłk Maciejem Śliwą wręczyli medale Milito Pro Christo płk w st. spocz. Eugeniuszowi Praczukowi oraz płk w st. spocz. Januszowi Głuchowskiemu.
W Kaplicy Pamięci Narodu odbyła się ceremonia złożenia urny z ziemią z cmentarzy wojennych 1. Polskiej Dywizji Pancernej oraz wyróżnienie Jasnej Góry „Odznaką Honorową 80-lecia 1. Polskiej Dywizji Pancernej” z numerem „0” przyznaną przez Federację Organizacji Polskich Pancerniaków.
W ramach uroczystości odsłonięto także tablicę pamiątkową na kamienicy przy Alei Najświętszej Maryi Panny 47, gdzie obecnie mieści się miejska Galeria Dobrej Sztuki. W dwudziestoleciu międzywojennym rezydował tutaj sztab 7. Dywizji Piechoty.

opracowania i foto: szer. Wioletta Wolska