Zachowanie pamięci o przodkach pomaga określić siebie w kontekście dziedzictwa swojego rodu, budować obraz siebie w oparciu o cechy, talenty czy siłę życiową charakterystyczną dla naszych przodków. Rozmyślając o życiu poległych: kim byli, skąd pochodzili, jakimi byli ludźmi, dowiadujemy się czegoś ważnego także o sobie. Świadomość przynależności do grupy, której członkowie radzili sobie w niezwykle trudnych czasach lub mierzyli z sytuacjami granicznymi, sprzyja budowaniu wiary w siebie, poczucia skuteczności: „ja też sobie poradzę”.
Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych to dla wszystkich Polaków dzień szczególny. Dzień, w którym czcimy pamięć o naszych zmarłych członkach rodzin, bliskich oraz poległych kolegach. Na kilka dni przed świętem, porządkujemy nagrobki, zapalamy znicze, składamy kwiaty i oddajemy hołd w miejscach spoczynku zmarłych w całej Polsce.
Zapalone przez żołnierzy znicze i pozostawione kwiaty oznaczają, iż pamięć o osobach, które już odeszły jest wciąż żywa. To wyraz hołdu oddany wszystkim poległym za wolność Ojczyzny, jak również tym, którzy zmarli lub zginęli w czasie pełnienia służby, zarówno w kraju, jak i poza granicami państwa.
Żołnierze WOT porządkowali groby i miejsca pamięci na Powązkach Wojskowych 15, 19, 21 i 22 października.
Tekst: szer. Wioletta Wolska
Fot.: ks. płk Radosław Michnowski, szer. Wioletta Wolska i szer. Dagmara Nowakowska-Szulejeska