Przysięga w Ciechanowie 09.07.2023

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych momentów w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego. Takie zobowiązanie w lipcowy weekend 08 – 09 lipca 2023 podjęło blisko 900 ochotników. Były to pierwsze przysięgi w ramach tegorocznej edycji projektu „Wakacje z WOT”. To jasny sygnał, że projekt jest dobrze zaprojektowany i budzi duże zainteresowanie wśród Polaków.

W niedzielę,  9 lipca, na placu Jana Pawła II w Ciechanowie blisko 170 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę wojskową na sztandar, którym uroczystego błogosławieństwa udzielił Dziekan WOT ks. płk Radosław Michnowski. Uczestnikami przysięgi była delegacja żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO z Bemowa Piskiego.

5 Mazowiecka Brygada OT im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” liczy obecnie ponad 2300 żołnierzy rozmieszczonych w czterech batalionach lekkiej piechoty – w Ciechanowie, Siedlcach, Komorowie i Zegrzu Południowym. Formowanie brygady rozpoczęło się w drugim etapie budowy WOT. W maju 2017 roku na stanowisko dowódcy został wyznaczony płk Andrzej Wasielewski. Struktura powstawała szybko, a pierwsza – historyczna przysięga mazowieckich Terytorialsów odbyła się 25 lutego 2018 r. w Łosicach.

Na koniec żołnierze przemaszerowali przed swoimi dowódcami i zgromadzoną publicznością. Po tej uroczystości wszyscy przeszli na zamkowe błonia, gdzie oprócz pokazów sprzętu wojskowego było sporo innych atrakcji. Na wszystkich gości czekały m.in. koncerty orkiestry wojskowej, młodych talentów z PCKiSz, zespołu The Diplomats, a także pokazy dynamiczne klas mundurowych.

tekst i foto: kpr. Wioletta Wolska