Święto 8. K-PBOT Bydgoszcz 23.09.2023

Obchody święta brygady rozpoczęły się od sadzenia pięciu dębów pamięci na terenie jednostki przy ul. Warszawskiej 10.
Potem uroczystości przeniosły się do Myślęcinka. Tu najpierw miało miejsce bardzo podniosłe wydarzenie, czyli przekazanie obowiązków nowemu dowódcy płk. Marcinowi Dojasiowi przez gen. dyw. Macieja Klisza, dowódcę WOT. Pod koniec sierpnia były już dowódca 8. K-PBOT pułkownik Krzysztof Stańczyk został mianowany pierwszym zastępcą dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Ponad pół tysiąca żołnierzy i najnowocześniejszy sprzęt, będący na wyposażeniu polskiego wojska: wyrzutnie rakiet, czołgi Leopard, moździerz samobieżna czy armatohaubica KRAB. Ulica Gdańska w Bydgoszczy zmieniła w plac defilady.
Na uroczystości przekazania dowodzenia list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister Paweł Szrot. Podczas wydarzenia pojawili się między innymi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, a prezydenta Torunia reprezentował Marcin Lutowski dyrektor Wydziału Ochrony Ludności.
Nie zabrakło również przedstawicieli duchowieństwa w osobie Dziekana Wojsk Obrony Terytorialnej ks. płk. Radosław Michnowski, Dziekan Inspektoratu Wsparcia ks. płk Stanisław Garbacik, proboszcz parafii z Radomia będący jednocześnie kapelanem 6 Mazowieckiej Brygady OT ks. ppłk. Łukasz Hubacz.

tekst i foto: kpr. Wioletta Wolska