Światowy Dzień Chorego

„Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego… Pan, który odpuszcza Ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen”

Każdego roku, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Jest to święto przypadające na dzień 11 lutego, ustanowione przez Jana Pawła II 13 maja 1992 roku – w 75 rocznicę objawień fatimskich.

W sobotę, 10 lutego, w przeddzień wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, obchodziliśmy w naszej Parafii Wojskowej Światowy Dzień Chorego. Podczas Mszy Świętej o godz. 18:00, sprawowanej w intencji chorych i cierpiących, wszyscy obecni przyjęli sakrament namaszczenia chorych oraz po nabożeństwie lourdzkim zostało im udzielone indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Celem Dnia Chorego jest modlitwa i solidarność z cierpiącymi, którzy z powodu choroby i osłabienia przez wiek pozostają nieraz w swoich domach, nie mogąc tym samym uczestniczyć w codziennym życiu parafii. Jest zwrócenie również uwagi świata na potrzeby wszystkich chorych, konieczność zapewnienia im jak najlepszej opieki oraz uwrażliwienie społeczeństwa na wartość ludzkiego życia. Dzień Chorego może również stać się okazją do przekazania chorym bieżących intencji parafii, w których będą się modlić i ofiarować swoje cierpienie w duchu Apostolstwa Chorych.

„Jezu, pełen miłosierdzia i dobroci dla dźwigających krzyż choroby, starości lub niepełnosprawności, obdarz swoją łaską i błogosławieństwem wszystkich cierpiących oraz tych, którzy im pomagają i leczą. Umacniaj wiarę w sercach doświadczanych bólem i samotnością. Spraw, aby chorzy z nadzieją oczekiwali ulgi w cierpieniu i pociechy. Udziel im łaski głębokiej radości, pokoju serca, i odwagi, by dźwiganie krzyża było dla nich czasem wzrastania w wierze i chrześcijańskiej nadziei. Chroń nas wszystkich przed rezygnacją i zwątpieniem w miłość Bożą. Tobie cześć i chwała, przez wszystkie wieki wieków. Amen.”

tekst i foto: kpr. Wioletta Wolska