Uroczystości rozpoczęły się od odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Witając przybyłych gości ppłk Piotr Osiński, dowódca Batalionu Dowodzenia WOT, podkreślił, że sztandar jest symbolem odwagi, wierności i męstwa. – Towarzyszy nam przez cały okres służby, która rozpoczyna się od złożenia przysięgi wojskowej, towarzyszy nam podczas najważniejszych uroczystości i to z nim żegnamy się kończąc służbę wojskową – powiedział. Dodał, że Batalion Dowodzenia WOT przyjmuje sztandar, traktując jego otrzymanie jako wielki honor i zobowiązanie. – Jako jednostka wojskowa nie zawiedziemy pokładanego w nas zaufania. Jako jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej chcemy być tam, gdzie nas potrzebują. Zawsze gotowi, zawsze blisko – powiedział ppłk Osiński.
W ceremonii udział wzięli również m.in.: gen. Wiesław Kukuła, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. broni Dariusz Łukowski, zastępca szefa Biura Bezpieczeństw Narodowego, gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, dowódca WOT, gen. dyw. Tomasz Dominikowski, dowódca Garnizonu Warszawa, Anna Brzezińska, członek zarządu województwa mazowieckiego oraz Artur Borkowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru Burmistrz Miasta i Gminy Serock. Obecni byli także kombatanci, Powstańcy Warszawscy oraz przedstawiciele instytucji i jednostek wojskowych. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Joanna Marta Runge–Lissowska, wnuczka patrona Batalionu Dowodzenia WOT ppłk. Tadeusza Runge ps. Witold oraz dr Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Ceremonia przekazania rozpoczęła się od odczytania aktu fundacyjnego i wbicia symbolicznych gwoździ w drzewce sztandaru. Sztandar Batalionu pobłogosławili ks. płk Radosław Michnowski, dziekan WOT, abp Jerzy Pańkowski, prawosławny biskup polowy i ks. por. Mateusz Łaciak z ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.
Został on następnie przekazany przez rodziców chrzestnych ppłk. Piotrowi Osińskiemu, który przekazał go żołnierzom batalionu. Nastąpił moment prezentacji sztandaru przed frontem żołnierzy i zgromadzonych gości. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej z 2 marca 2023 r. Batalion Dowodzenia przejął dziedzictwo tradycji Batalionu Armii Krajowej „Czata 49”, który wchodził w skład zgrupowania „Radosław” biorącego udział w ciężkich walkach na Woli i Starym Mieście podczas Powstania Warszawskiego, dlatego na sztandarze znajduje się emblemat oddziału.
List do uczestników uroczystości skierował Prezydent RP Andrzej Duda, który podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej w ostatnich latach wielokrotnie stawały do zadań związanych z pomocą ludności oraz wykazały swoją skuteczność i przydatność w walkach z żywiołami, pandemią czy obroną naszej granicy. „WOT jest dziś formacją budzącą podziw i zaufanie”, zaznaczył prezydent. Gratulując otrzymania przez Batalion Dowodzenia WOT sztandaru, wyraził nadzieję, że „będzie nie tylko powodem do dumy i chluby, ale także symbolem dochowania wierności najwyższym wartościom: odwadze, honorowi, solidarności, wzmacniania etosu wojskowego i zachowywania pamięci o poprzednich obrońcach Ojczyzny”. Słowa prezydenta odczytał gen. broni Dariusz Łukowski, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Odczytany został także list od wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka Kamysza, który gratulując sztandaru jednostce, podziękował żołnierzom Batalionu Dowodzenia WOT za zaangażowanie i pomoc, a także stałe szkolenia i podnoszenie kwalifikacji formacji. „Niech bycie Terytorialsem przynosi pożytek naszym obywatelom, a wam wymierne osiągnięcia, zasłużone awanse i dumę najbliższych, a także dużo dobrej energii i osobistej satysfakcji”, przeczytał słowa wicepremiera gen. Wiesław Kukuła.
Szef Sztabu Generalnego w kilku osobistych słowach wyraził radość, że Batalion otrzymuje własny sztandar. Przypomniał, że w przeszłości rolą chorągwi i chorążego było przekazywanie zamiarów i rozkazów dowódcy. Podkreślił, że dziś rolą sztandaru jest przypominanie o wartościach, którymi żołnierz powinien służyć. – Na sztandarze widnieją słowa Bóg–Honor–Ojczyzna. Jeśli macie wątpliwości, jeśli potrzebujecie odpowiedzi na Wasze pytania, spójrzcie na sztandar i podążajcie za słowami, które się na nim znajdują – zachęcał.
Gen. bryg. Krzysztof Stańczyk uhonorował gen. Wiesława Kukułę odznaką honorową Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystości zakończyły odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, defilada oraz spotkanie w gmachu Muzeum Wojska Polskiego.
Uroczystości na cytadeli poprzedziła Msza św. sprawowana w czwartek kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Zegrzu. Eucharystii przewodniczył ks. płk Radosław Michnowski, dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej.
Przed rozpoczęciem Mszy św. odbyła się zbiórka w klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, która była okazją do wręczenia odznaczeń. Święto Batalionu Dowodzenia WOT przypada w dzień urodzin patrona jednostki, ppłk. Tadeusza Runge ps. Witold.
zdjęcie: kpr. Wioletta Wolska
Batalion Dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej powstał 15 kwietnia 2021 r. na podstawie rozkazu Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest jednostką przeznaczoną do zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. To jedna z kluczowych jednostek WOT. Głównym zadaniem batalionu jest rozwinięcie i zabezpieczenie funkcjonowania stanowiska dowodzenia Dowództwa WOT w zakresie: systemu dowodzenia i łączności, zabezpieczenia logistycznego, zabezpieczenia bojowego czy też zabezpieczenia medycznego.
Tekst i zdjęcia: Krzysztof Stępkowski