Spotkanie opłatkowe służb mundurowych biorących udział w Operacji Feniks

W środę, 18 grudnia, w Hali Stulecia we Wrocławiu odbyło się spotkanie opłatkowe żołnierzy biorących udział w Operacji Feniks – odbudowie terenów objętych wrześniową powodzą. Życzenia uczestnikom operacji złożyli m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, a także biskup polowy Wiesław Lechowicz.

– To jest dla nas wzruszający moment, kiedy przed świętami Bożego Narodzenia możemy się spotkać możemy porozmawiać o sprawach najważniejszych, w miejscu szczególnym. W miejscu, w którym wydarzyło się w drugiej połowie tego roku tak wiele trudnych wydarzeń, było tak wiele emocji. Było tak wiele nadziei i potrzeb, które się rodziły każdego dnia w obliczu niszczycielskiej powodzi. (…) Jesteśmy tu, żeby wyrazić wam ogromną wdzięczność, wyrazy uszanowania za to wszystko, co zrobiliście w przeciągu ostatnich miesięcy, a szczególnie na początku września i października, kiedy bezpośrednio trzeba było ratować zdrowie i życie na terenach zagrożonych powodzią – powiedział wicepremier podczas spotkania.

Jak podkreślił szef MON operacja Feniks to moment wielkiej próby. – To było szybkie zorganizowanie wojskowych zgrupowań zadaniowych — zarówno Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i wojsk inżynieryjnych, czy wojsk operacyjnych. Przez ten czas intensywnej walki z powodzią w południowej części naszego kraju zaangażowanych było 26 tysięcy żołnierzy, w kulminacyjnym momencie operacji przeciwpowodziowej. 26 tysięcy żołnierzy to jest czasem wielokrotnie więcej niż liczą armie naszych sąsiadów. To wielokrotnie więcej, niż jakakolwiek operacja pozamilitarna w ostatnich kilkudziesięciu latach – powiedział.

Minister Kosiniak-Kamysz składając życzenia, dziękował też rodzinom służących na terenach powodziowych żołnierzy. – Moi drodzy, przyjmijcie najlepsze życzenia. Za chwilę będziemy dzielić się opłatkiem – symbolem pojednania i pokoju. Przyjmijcie również życzenia dla was i waszych rodzin. Podziękujcie im za to, że możecie służyć. Ja także dziękuję waszym bliskim za ich wsparcie, które pozwala wam pełnić tę ważną służbę w Wojsku Polskim i innych formacjach mundurowych. Przekażcie swoim rodzinom wyrazy wdzięczności, pokoju i spokoju na nadchodzące święta oraz życzenia dobrego i pomyślnego 2025 roku. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia dla was wszystkich – powiedział.
Gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, dowódca WOT i jednocześnie dowódca operacji FENIKS podkreślił, że zaangażowani w działania w południowo-zachodniej Polsce żołnierze i służby wspólnie nieśli nadzieję. – Ta nadzieja dana wszystkim ludziom na terenach objętych powodzią została dana. Za to Wam wszystkim serdecznie dziękuję. Dziękuję za wsparcie komendantom, dowódcom, wszystkim osobom, które skierowały swoje działania na tereny objęte powodzią do wsparcia lokalnych społeczności – powiedział.

Modlitwę w intencji poszkodowanych w wyniku powodzi, żołnierzy, funkcjonariuszy, pracowników służb oraz wolontariuszy, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc odmówił bp Wiesław Lechowicz, który złożył życzenia i pobłogosławił także opłatki, którymi podzielili się uczestnicy spotkania. Życzenia złożyli także przedstawiciele duszpasterstw prawosławnego i ewangelickiego.

Podczas spotkania obecni byli m.in. wiceminister MSWiA Czesław Mroczek, Marcin Kierwiński, koordynator rządu do spraw odbudowy obszarów dotkniętych powodzią, dowódcy jednostek wojskowych ze Śląska oraz żołnierze i funkcjonariusze.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz z wiceszefem MSWiA Czesławem Mroczkiem wręczył wyróżnienia żołnierzom, oraz funkcjonariuszom straży pożarnej i policji za pomoc w trakcie powodzi.

Do Hali Stulecia zaproszeni zostali żołnierze zaangażowani w zwalczanie skutków powodzi wraz z funkcjonariuszami i przedstawicielami służb oraz administracji publicznej. Jak podkreśliło MON spotkanie było formą podziękowania za dotychczasowy wysiłek wniesiony w odbudowę i przywracanie normalności na południu i zachodzie Polski.

Do udziału w operacji FENIKS zostało wydzielonych jest ponad 4,3 tys. żołnierzy, w tym ponad 1,5 tys. żołnierzy WOT. Najbardziej widocznym efektem ich działań jest przywrócona mieszkańcom infrastruktura: wybudowanie czterech tymczasowych mostów, setek kilometrów zdezynfekowanych, oczyszczonych i odbudowanych dróg, dziesiątki tysięcy ton usuniętych odpadów i przywiezionych materiałów budowalnych, setki zdezynfekowanych studni. Żołnierze rozdali też wodę i żywność dziesiątkom tysięcy mieszkańców oraz prowadzili placówki medyczne, w których opiekę znalazło prawie 2 tys. pacjentów.

Do zakończenia operacji FENIKS, planowanego na kwiecień przyszłego roku, zakładane jest wybudowanie przez żołnierzy dziesięciu kolejnych mostów tymczasowych oraz kontenerowego domu dziecka i przedszkola, jak również dalsze usuwanie skutków powodzi.

tekst: Krzysztof Stępkowski
Foto: kpr. Wioletta Wolska