Walczyli dla nas, zawalczmy dla Nich „Wakacje dla Bohatera” Jadwisin 10 – 19.09.2022

Kiedyś młodzi, odważni, walczyli z okupantem o lepszą przyszłość dla siebie, swoich bliskich, dla wszystkich Polaków. Dziś starsi ludzie, mili, sympatyczni, mimo swoich trudnych przeżyć zachowali pogodę ducha. Bohaterowie walk o wolną i niepodległą Polskę, żołnierze AK, NSZ, WIN, podziemia niepodległościowego po zakończeniu wojny, Żołnierze kresowi, ale też Opozycjoniści czy Weterani misji pokojowych poza granicami naszego kraju. Bardzo spragnieni kontaktu z drugim człowiekiem. Nie chcą siedzieć w czterech ścianach, chcą korzystać z życia. Odzyskać to, co wojna zabrała Im w młodości. I właśnie to organizatorzy zapewnili naszym wspaniałym Bohaterom – zasłużony wypoczynek.
„Wakacje dla Bohatera” to wiele radości, wzruszeń, odnowionych lub dopiero co nawiązanych przyjaźni, a może i miłości…. To jedyny taki czas, gdzie spotykają się Kombatanci z całego kraju, od morza aż po Tatry, od zachodu po wschód. To wiele historii, które byłyby zapomniane. To wielu wspaniałych ludzi, którzy rzadko wyjeżdżają, albo i wcale. Podczas tygodniowego turnusu Bohaterowie oprócz wypoczynku, brali udział w zabiegach medycznych, wycieczkach, koncertach oraz bankiecie na Ich cześć. To również lekcje historii, dla młodzieży Szkół z Nowego Dworu, podczas których mogli rozmawiać z Ludźmi, którzy ja przeżyli.
Tegoroczna, siódma edycja Wakacji dla Bohatera odbyła się w dniach 10 – 19 września 2022 roku, w pięknym ośrodku Geovita w podwarszawskim Jadwisinie. Około 8o Kombatantów z całego kraju jak zawsze miało zapewnione całe mnóstwo atrakcji. Przez cały pobyt zapewniony był nocleg, wyżywienie, zabiegi rehabilitacyjne i masaże oraz oczywiście stała opieka wolontariuszy, którymi również byli Żołnierze WOT.
W niedziele były odprawiane Msze św. przez ks. płk rez. Januarego Wątrobę z Katedry Polowej Wojska Polskiego.
W miarę możliwości, do grona ludzi, którzy chcieli poznać Bohaterów, dołączył również dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej – ks. płk Radosław Michnowski wraz z adiutantem szer. Wioletta Wolską, która reprezentowała Dowódcę batalionu dowodzenia WOT – ppłk. Piotra Osińskiego. W niedzielę wieczorem rozdali wszystkim zebranym pamiątkowe różańce. Mieli możliwość rozmowy z niektórymi Kombatantami i posłuchania niepowtarzalnych życiowych historii.
Po rozmowie z Prezesem „Paczki dla Bohatera” mł. chor. rez. Tomaszem Sawickim, który poinformował o problemach i potrzebach, już w poniedziałek dziekan WOT wraz z adiutantem przekazali na aukcje internetową „Bazarek.PaczkaDlaBohatera” kilkanaście przedmiotów, w tym dziekańskie medale pamiątkowe czy ryngrafy parafialne, kubki pamiątkowe z logiem Stowarzyszenia, których licytacja mogłaby zasilić i pomóc sfinansować trwającą akcje „Wakacje dla Bohatera”, a wieczorem uczestniczyli w patriotycznym śpiewaniu wraz z Kombatantami.

opracowanie i zdjęcia: szer. Wioletta Wolska