Przysięga Wojskowa w Limanowej 30.09 – 01.10.2022

W sobotę 1 października o godz. 11:00 na rynku w Limanowej odbyła się uroczysta przysięga, to zwieńczenie kilkunastodniowych przygotowań podczas 16 dniowego kursu szkolenia podstawowego.

Słowa przysięgi wypowiedziało 123 żołnierzy i tym samym zasiliło szeregi 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „ Niedzwiadek”, którym błogosławieństwa udzielił Rzymskokatolicki Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej ks. płk Radosław Michnowski

Przysięgę poprzedziła Msza święta 30 września w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej, która erygowana została najprawdopodobniej w XIII wieku, co czyni ją jedną z najstarszych w okolicy. Mszy Świętej przewodniczył Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z proboszczem ks. ppor. rez. Kazimierzem Fąfara kapelanem policji diecezji Tarnowskiej oraz ks. ppor. Mateuszem Norkiem kapelanem 114 blp OT.

Na limanowskim rynku odbył się także piknik wojskowy, podczas którego można było zobaczyć sprzęt służb mundurowych i dowiedzieć się jak dołączyć do małopolskich Terytorialsów. Następne wcielenie żołnierzy już w listopadzie.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć co najmniej 50 tysięcy żołnierzy. W Małopolsce jest ich teraz 1600, ale brygada ma zostać zwiększona do 2,5 tysiąca żołnierzy ochotników.

opracowanie i zdjęcia: szer. Wioletta Wolska