Przysięga w Dzierżoniowie 16. DBOT 26.02.2023

W niedzielę 26 lutego, na dzierżoniowskim rynku odbyła się uroczystość złożenia przysięgi przez żołnierzy, którzy wstąpili do 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przeszli oni dwutygodniowe szkolenie w ramach akcji Ferie z WOT na poligonie pod Żaganiem. Przysięgę złożyło również kilku ochotników, którzy szkolili się od grudnia w systemie weekendowym.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła. Przy ołtarzu wraz z biskupem stanęli miejscowi duszpasterze, jak również kapelani WOT na czele z dziekanem ks. kan. płk. Radosławem Michnowskim, który wygłosił okolicznościową homilię. Mówił w niej o gotowości, która jest wspólnym mianownikiem służby wojskowej i Wielkiego Postu. Na zakończenie Mszy św. Dziekan Terytorialsów podziękował biskupowi i proboszczowi za wspólną modlitwę, wręczając skromny upominek od dekanatu. Za gotowość do służby dziękował żołnierzom WOT także bp Marek Mendyk, który wziął również udział w dalszych uroczystościach.

Po uroczystym złożeniu przysięgi przez żołnierzy, zostały wręczone listy gratulacyjne dla najlepszych podczas szkolenia i pamiątkowe odznaki dla przybyłych gości. Swoją obecnością uświetnili wydarzenie parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele episkopatu i attaché wojskowi z Niemiec i Szwajcarii.

tekst i foto: szer. Wioletta Wolska