Zaproszenie na Narodowe Święto Niepodległości

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje pod hasłem „Dzień szacunku dla munduru”.


Akcja ma zasięg ogólnopolski, dlatego też zapraszamy do 103 jednostek wojskowych w całym kraju (w godzinach 10:00-15:00). 103 jednostki, bo właśnie w tym roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Podczas „Dnia szacunku dla munduru” będzie można dowiedzieć się, czym jest mundur dla żołnierzy Wojska Polskiego, jak ważnym jest elementem dla naszego narodu i państwa. Opowiemy o zasadach noszenia umundurowania, co oznaczają jego kolory, kroje oraz czym jest np. gapa, baretka i co oznacza m. in. żółty otok na wojskowej rogatywce. Dowiemy się kto może nosić mundur wojskowy, dlaczego nie każdy ubiór przypominający mundur jest prawdziwym mundurem, i w jakich sytuacjach zobaczymy żołnierza umundurowanego na galowo, a w jakich na służbowo oraz dlaczego żołnierz ma zawsze nakrycie głowy.


11 listopada w wybranych jednostkach będzie można porozmawiać z żołnierzami, odbędą się tam również pokazy mundurów i prezentacje sprzętu wojskowego. Każdy zainteresowany tradycjami i historią Wojska Polskiego będzie mógł odwiedzić salę tradycji jednostki. To wyjątkowe miejsce, bo to właśnie tam eksponowany jest sztandar wojskowy. To najważniejszy i najcenniejszy znak jednostki wojskowej, świadczący o męstwie jej żołnierzy i bojowej zdolności jednostki. To jej tożsamość, duma i historia.


Oficjalne uroczystości Święta Niepodległości


Centralne obchody odbędą się tradycyjnie o godz. 12.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. To tam żołnierze pełnią „wieczną wartę” przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i dowódców wojskowych, ok. godziny 14.00, zapraszamy na Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego.


Uroczystości z udziałem żołnierzy odbędą się również w wielu polskich miejscowościach. Kilkadziesiąt stacji radiowych organizuje konkursy dotyczące Wojska Polskiego.


W przededniu święta, 10 listopada, w Sejmie RP zostanie otwarta specjalna wystawa „Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru”. Zaś o godz. 17:30 zapraszamy na capstrzyk niepodległości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego nieopodal gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa.


Na stronie MON znajdą Państwo listę adresową Sal Tradycji oraz Folder Narodowe Święto Niepodległości – „Dzień szacunku dla munduru”.

Również w naszym kościele garnizonowym, 11 listopada o godz. 9:00, odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji naszej Ojczyzny, ale i w intencji Żołnierzy i Funkcjonariuszy strzegących wschodniej granicy naszego Państwa z udziałem Pocztu Sztandarowego i Wojskowej Asysty Honorowej z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.