Przysięga 16. DBOT Wrocław 17.07.2022

W niedzielę 17 lipca br. na placu Wolności miała miejsce przysięga 140 Terytorialsów, czyli żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród nich było 13 kobiet oraz 60 uczniów szkół średnich, którzy ponad dwa tygodnie wakacyjnego wypoczynku zdecydowali spędzić w mundurze i ten czas przeznaczyć na intensywne szkolenie przygotowujące do odpowiedzialnej służby wojskowej. Oficjalne uroczystości poprzedziła Msza święta w intencji składających przysięgę, która odbyła się w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety. Mszy przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił dziekan WOT ks. płk Radosław Michnowski, który na placu Wolności, pobłogosławił Żołnierzy po złożeniu przysięgi.

Podtrzymując tradycje żołnierza Armii Krajowej, najmłodsi żołnierze Brygady składają przysięgę, wypowiadają słowa Roty, te same, jakie wypowiadali żołnierze AK podczas II Wojny Światowej: – W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak męki i zbawienia i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej Honoru.

Na placu Wolności poza żołnierzami pojawiło się bardzo wielu członków rodzin mundurowych, którzy razem z nimi przeżywali ten wyjątkowy moment. Co warte podkreślenia wśród składających przysięgę była również młodsza córka Pani Adiutant dziekana WOT – Patrycja, starsza jest kapralem w 11. batalionie dowodzenia w Żaganiu.

foto: szer. Wioletta Wolska