W niedziele 23.10.2023. gościliśmy w naszym kościele garnizonowym przedstawicieli Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Jest to Stowarzyszenie, które uważa, że każda zbrodnia powinna być wyjaśniona w duchu prawdy i sprawiedliwości Bożej, a ofiary powinny zaznać spokoju wiecznego w miejscu do tego przeznaczonym, miejscu którym mogłaby się opiekować rodzina.
Podstawowym zaś celem działalności Stowarzyszenia jest upamiętnienie historii Polski i Polaków w okresie II wojny światowej, okresie poprzedzającym wybuch wojny i okresie powojennym oraz upamiętnienie udziału żołnierzy polskich na frontach II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu kampanii wrześniowej 1939r. Stowarzyszenie ma na celu rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, pielęgnowanie polskości oraz krzewienie postaw patriotycznych.
Szczególnym celem Stowarzyszenie jest podtrzymywanie oraz pielęgnowanie pamięci o bohaterskiej obronie odcinka „Wizna” w okresie 7-10.IX.1939 r. przez żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa.
Po każdej Mszy św. przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939” rozpowszechniali książkę, a także różańce z ziemią z miejsca zbrodni w Jedwabnem, które zostały wykonane na wzór odnalezionego tam różańca. Oryginał zaś, który w trakcie aresztowania jej ojciec – Franciszek zabrał z domu, powrócił do pani Sabiny Wysockiej z domu Mościcka.
Dochód w całości zostanie przeznaczony na dalsze poszukiwania i ekshumację Polaków pomordowanych przez Niemców w Lesie Przestrzelskim koło Jedwabnego.
Cmentarz to dalszy ciąg życia. Polska na skutek wojen straciła różnorodność, która charakteryzowała nasz plan przez stulecia. Ale trzeba pamiętać, że miliony dawnych mieszkańców Polski w całej Jej różnorodności leżą w tej ziemi.
opracowanie i foto: szer. Wioletta Wolska