Tłusty czwartek jest ostatnim czwartkiem przed rozpoczęciem 40 dniowego postu, który poprzez wstrzemięźliwość i umiarkowanie ma przygotować chrześcijan do Świąt Wielkiej Nocy.
„Tłusty Czwartek” ma daleko sięgającą tradycję i jest jednym z popularniejszych świąt zwyczajowych, o których wspomina Kościół katolicki. Związane jest to ze świętowaniem ostatniego tygodnia karnawału.
Zapiski sięgają około sześciuset lat wstecz, kiedy to obchodzono je niekoniecznie w czwartek, tylko w dzień lub nawet przez cały tydzień poprzedzający środę popielcową. Obrzęd miał wtedy pewnego rodzaju praktyczne znaczenie bowiem przed rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu starano się spożyć zgromadzone w domu zapasy tłuszczu, cukru, jaj czy owoców. Interesujący jest również fakt, iż tak popularne współcześnie pączki do tradycji tłustego czwartku dołączyły dopiero w XVIII wieku i początkowo nadziewane były mięsem. We wcześniejszych dekadach zajadano się raczej potrawami obficie tłustymi i mięsnymi
Dlatego też w Parafii Wojskowej w Zegrzu po skończonej Mszy świętej wszyscy zebrani zostali obdarowani słodką niespodzianką od ks. proboszcza w postaci tradycyjnego pączka.
tekst i foto: szer. Wioletta Wolska