Święto Wojsk Obrony Terytorialnej w Rzeszowie

Dzień 27 września nie został wybrany przypadkowo. Właśnie noc z 26 na 27 września 1939 roku jest symboliczną datą powstania ruchu oporu przeciw okupantowi. Ustanowienie święta Wojsk Obrony Terytorialnej w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, podkreśla historyczną tożsamość oraz związek pomiędzy WOT, a Armią Krajową.
Ogólnopolskie uroczystości związane z 6. rocznicą utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym roku obyły się 30 września 2023 r. w Rzeszowie.
Mszy św., w kościele garnizonowym w Rzeszowie, w intencji żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej, a także ich rodzin, przewodniczył bp Jan Wątroba.
Na początku liturgii, po wprowadzeniu sztandaru 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ks. ppłk Grzegorz Golec, proboszcz parafii garnizonowej w Rzeszowie, powitał zebranych w świątyni i wprowadził w przeżywaną uroczystość.
„Jesteśmy w różnym wieku, mamy różne historie i rozmaite pasje. Na co dzień wykonujemy różne zawody, ale łączy nas jedno – wiara w te same wartości”… – powiedział w homilii do zebranych ks. płk. Radosław Michnowski, dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej. „Dziś, w dniu Waszego święta, zanosimy modlitwę do Boga w Waszej intencji. Najpierw dziękujemy Bogu, że Was wybrał, abyście strzegli skarbów większych aniżeli ludzkie życie. To wielki zaszczyt i honor, ale nie mniejsze zobowiązanie. Dziękujemy za to, że podejmujecie się tego trudnego zadania”.
Na zakończenie liturgii odczytano list bp. Wiesława Lechowicza, Biskupa Polowego, skierowany do uczestników uroczystości. W swoim liście Biskup Polowy wyraził uznanie za ofiarną, żołnierską służbę Ojczyźnie, jednocześnie dziękując wszystkim, którzy osobistym wysiłkiem i zaangażowaniem przyczynili się do powstania i rozwoju tej ważnej formacji wojskowej.
Eucharystię koncelebrowali kapelani wojskowi, a także księża zaproszeni do udziału w uroczystościach. W modlitwie uczestniczył również bp Marcin Makuła, Ewangelicki Biskup Wojskowy, a także dziekani Wojsk Obrony Terytorialnej Kościoła Prawosławnego i Kościoła Ewangelickiego.
Ciąg dalszy wydarzeń związanych ze świętem WOT miał miejsce przy al. Płk. Ł. Cieplińskiego, gdzie odbył się Apel z okazji święta WOT, a także defilada wojskowa, którą zakończyła parada sprzętu wojskowego. Państwowa część uroczystości odbyła się z udziałem Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, oraz Ministra Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, a także przedstawicieli rządu, władz wojewódzkich i samorządowych.

tekst i foto: kpr. Wioletta Wolska