Gala „Buzdyganów” 26.09.2023

Każdego roku członkowie kapituły, którą tworzą laureaci nagrody za rok ubiegły oraz przedstawiciele redakcji „Polski Zbrojnej”, wybierają najlepszych do nagrody Wojskowego Oscara, bo tak potocznie mówi się o Buzdyganach, które przyznaje się zwykle w wyniku burzliwego głosowania. To wyróżnienie dla tych, którzy wytyczają standardy i wdrażają nowe rozwiązania dla Wojska Polskiego.
Na pewno słowem, które często się powtarzało podczas gali było, iż laureaci są to osoby nietuzinkowe i charyzmatyczne, wizjonerzy i prekursorzy, którzy swoją pracą i pomysłami zmieniają oblicze Wojska Polskiego.
Replika XVI-wiecznej oznaki godności rotmistrzowskiej trafiła w ręce żołnierzy wszystkich korpusów – od szeregowych po generałów. Otrzymywali ją też cywile – naukowcy, dziennikarze i sportowcy, a także przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Niezależnie od tego, jakie środowisko reprezentowali, można powiedzieć, że bez wyjątku nagradzani są ludźmi z pasją, wizją, niezwykle pracowici i charyzmatyczni . Ludzie, którzy wyznaczają nowe standardy i tym samym zmieniają wojskową rzeczywistość. Jednym z nich jest ks. płk Radosław Michnowski, dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wśród zaproszonych gości był ks. płk Zbigniew Kępa, który reprezentował Biskupa Polowego, Wiesława Lechowicza.
Podczas 29. posiedzenia kapituły, po wielogodzinnej naradzie, spośród kilkudziesięciu zgłoszeń wybrano sześć osób. Za osiągnięcia w 2022 roku nagrodę otrzymali: płk rez. Paweł Dziuba, dyrektor Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa i dr Agnieszka Glapiak, była dyrektor Centrum Operacyjnego MON, obecnie społeczny doradca ministra obrony narodowej i wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Buzdygany trafiły także do sierż. Tomasza Rożniatowskiego, żołnierza Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, weterana poszkodowanego w misji w Afganistanie, kadm. prof. dr. hab. Tomasza Szubrychta, rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej, ppłk. Pawła Wronki, szefa sztabu Jednostki Wojskowej Komandosów, oraz ppor. Damiana Pietrasika, oficera wojsk obrony terytorialnej.