Poświęcenie tablicy 02.10.2023

W 79. Rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego na budynku, gdzie w sierpniu 1944 roku mieściła się reduta Banku Polskiego, odsłonięto tablicę poświęconą żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, którzy dzielnie walczyli przez 63 dni o wolną Warszawę. Gmach Banku Polskiego został zdobyty przez żołnierzy Armii Krajowej 3 sierpnia 1944 roku. Przez blisko miesiąc reduta Banku Polskiego broniła dostępu do Starego Miasta. O budynek toczyły się ciężkie walki. Kilkukrotnie hitlerowcy wdarli się na teren kompleksu, ale za każdym razem byli wypierani. Mimo zaangażowania dużych sił, Niemcom nigdy nie udało się go zdobyć. Powstańcy opuścili pozycje dopiero po decyzji o ewakuacji żołnierzy ze Starówki do Śródmieścia. Inicjatorami wydarzenia byli: Wojskowe Przedstawicielstwo Handlowe, Stowarzyszenie Combat Alert oraz 18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej. Poświęcenia tablicy dokonali i modlitwę w intencji poległych odmówili: rzymskokatolicki dziekan WOT ks. płk Radosław Michnowski, prawosławny dziekan WOT ks. mjr Tomasz Paszko i ewangelicki kapelan WOT ks. ppor. Mateusz Łaciak.

tekst: st. kpr. Przemysław Łuszczki

foto: kpr. Wioletta Wolska