Centralny Zlot Młodzieży PTTK Palmiry 21.10.2023

Palmiry to nie tylko zwykły cmentarz, to symboliczne miejsce, które przypomina nam o ciemnych chwilach historii Polski. W samym sercu malowniczej Puszczy Kampinoskiej, niemieccy okupanci podczas II Wojny Światowej wymordowali ponad 1700 osób. Wśród ofiar znaleźli się Polacy, którzy zapłacili najwyższą cenę za swoją narodowość. W tym miejscu spoczywają m.in. polski duchowny katolicki, męczennik i błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego ks. Zygmunt Sajna, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie oraz ksiądz Marceli Nowakowski,  Marszałek Sejmu Maciej Rataj, olimpijczyk Janusz Kusociński, i wielu innych polskich bohaterów.

Zbrodnie, o których świat nigdy nie miał się dowiedzieć, wyszły na jaw dzięki leśnikom i miejscowej ludności.

Historia Palmir to przede wszystkim historia bohaterstwa i oporu przeciwko okrutnemu reżimowi nazistowskiemu. To miejsce, które przypomina nam, że wartości takie jak wolność, niepodległość i patriotyzm są warte każdej ofiary. Chcemy, aby te bohaterstwa i ofiary nie były zapomniane.

Także i w tym roku, w październikową sobotę, 21 października, odbył się Centralny Zlot Młodzieży PTTK „Palmiry”, organizowany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK. Tegoroczna edycja poświęcona jest w szczególności upamiętnieniu 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i uczczenia 25-lecia istnienia Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK, oraz 105 rocznica Odzyskania Niepodległości.

W uroczystościach uczestniczyli min.: dowódca Batalionu Dowodzenia WOT ppłk Piotr Osiński, rzymskokatolicki dziekan WOT ks. płk Radosław Michnowski oraz st. chor. Arkadiusz Mazurkiewicz-Kulka ze Szkoły Podoficerskiej SONDA.

Grupy zorganizowane i turyści indywidualni  mieli okazję spotkać się na trasach wiodących przez Puszczę Kampinoską, prowadzących do miejscowości Palmiry, gdzie już tradycyjnie zaplanowano uroczystości o godz. 17:00 pod Krzyżem Powstańczego Oddziału Specjalnego „Jerzyki” oraz o godz. 18:30 na cmentarzu-mauzoleum.

Stowarzyszenie pro obronne „Amor Patriae” wyróżniło nadaniem srebrnego krzyża „Amor Patriae” za wybitne zasługi na rzecz Stowarzyszenia min.: ks. płk Radosława Michnowskiego – rzymskokatolickiego dziekana Wojsk Obrony Terytorialnej.

tekst i foto: kpr. Wioletta Wolska