Przysięga w Tomaszowie Lubelskim 21.10.2023

21 października o godz. 12:00 na rynku w Tomaszowie Lubelskim słowa roty wypowiedziało 148 żołnierzy z 19 Nadbużańskiej Brygadzie OT, z czego ponad 50 % ślubujących stanowiły kobiety. Podczas uroczystości odbyło się również wręczenie aktów mianowania na pierwsze stopnie podoficerskie dla 11 absolwentów kursu podoficerskiego SONDA. Żołnierze zasilą m.in. szeregi 192. batalionu w Poturzynie. 192. batalion w gm. Telatyn i Hrubieszowie jest kolejnym po 191. batalionie lekkiej piechoty kompletowanym przez 19. Nadbużańską Brygadę Obrony Terytorialnej.
W czasie sobotniej uroczystości został awansowany na kolejny stopień oficerski nowy dowódca 191. Batalionu w Woli Uhruskiej. Była to również doskonała okazja do przedstawienia Dowódcy, przez dziekana WOT ks. płk Radosława Michnowskiego, kapelana 191. blp OT ks. ppor. Michała Szuby.
Terytorialsi, którzy będą stacjonować w tych przygranicznych miejscowościach, mają przede wszystkim strzec bezpieczeństwa i wspierać Straż Graniczną w ochronie granicy.
W okresie międzywojennym w Tomaszowie Lubelskim stacjonował batalion 9 Pułku Piechoty Legionów. Przysięga żołnierzy WOT jest więc powrotem do przedwojennych tradycji wojskowych miasta. Mottem żołnierzy OT są słowa – „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Oznacza to ciągłą gotowość do obrony i niesienia pomocy lokalnej społeczności w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu zagrożeń niemilitarnych takich jak katastrofy, czy klęski żywiołowe. Zadania te są realizowane w ścisłej współpracy z lokalną administracją. To właśnie stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością są siłą i atutem Terytorialsów.
Było to już 9 powołanie żołnierzy do terytorialnej służby wojskowej, największego jak na razie szkolenia podstawowego w historii funkcjonowania Nadbużańskich Terytorialsów.
Na Rynku w Tomaszowie Lubelskim, licznie zgromadzili się zaproszenie goście oraz najbliżsi bohaterów uroczystości.
Składając przysięgę wojskową stali się częścią wielkiej żołnierskiej społeczności. Przysięga w niezwykle symboliczny sposób określa żołnierzy jako patriotów, obrońców Narodu i własnej Ojczyzny. To wyjątkowa chwila, która pozostanie w pamięci. Po złożonej przysiędze uroczystego błogosławieństwa udzielił rzymskokatolicki dziekan WOT ks. płk Radosław Michnowski.

tekst i foto: kpr. Wioletta Wolska