Wspomnienie św. Agaty 05.02.2024

We wspomnienie św. Agaty dziewicy i męczennicy, które przypada 5 lutego na zakończenie Mszy Św. o godz. 18:00 błogosławiliśmy chleb, sól oraz wodę ku jej czci, które zostały rozdane wiernym obecnym w kościele.
Święta Agata żyła w III wieku na Sycylii,. Ostatecznie poniosła śmierć rzucona na rozżarzone węgle 5 lutego 251 r.
Stara tradycja głosi, że w czasie wybuchu wulkanu w rok po śmierci Agaty mieszkańcy miasta Katania na Sycylii zwrócili się o pomoc do swojej świętej rodaczki i zostali ocaleni. Na pamiątkę tego wydarzenia powstał zwyczaj błogosławienia w dniu wspomnienia chleba jako znaku dobroci, soli oraz wody jako pomocy chroniącej przed niebezpieczeństwem ognia.
Św. Agata jest patronką między innymi: chorych na raka piersi, męczenników, ofiar tortur, ofiar gwałtów, ochrony przed pożarami, trzęsieniami ziemi, klęskami żywiołowymi oraz erupcji wulkanów.

tekst i foto: kpr. Wioletta Wolska