Poświęcenie budynku Rehabilitacji 05.02.2024

W poniedziałek (5 lutego) na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego (WIM-PIB) Szpitala w Legionowie odbyło się uroczyste otwarcie Budynku Rehabilitacji, który został oddany do użytku po modernizacji.
W uroczystości na terenie Szpitala w Legionowie wzięli udział m.in. Gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak (dyrektor WIM-PIB), Płk dr n. med. Robert Ryczek (komendant Szpitala WIM-PIB w Legionowie) i Mjr dr n. społ. Anna Pękacka-Kochanowska (kierownik Ośrodka Dziennej Rehabilitacji Szpitala WIM-PIB w Legionowie). Wśród zaproszonych gości byli m.in.: przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w tym dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, Gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, dyrektor mazowieckiego oddziału NFZ Zbigniew Terek, prezydent Miasta Legionowo, Roman Smogorzewski i Starosta Powiatu Legionowskiego Sylwester Sokolnicki, Rzymskokatolicki dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej ks. płk Radosław Michnowski, który odmówił modlitwę i dokonał poświecenia budynku oraz znajdujących się w nim pomieszczeń.
Celem inwestycji było przede wszystkim podniesienie jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych, komfortu i bezpieczeństwa pacjentów oraz ergonomii pracy personelu medycznego w trakcie realizacji procedur rehabilitacji medycznej.
W nowo wyremontowanym budynku funkcjonuje: Ośrodek Rehabilitacji Dziennej, Oddział Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej, Pracownia Fizjoterapii, a także Poradnia Rehabilitacyjna.
Oddział Dziennej Rehabilitacji Kardiologicznej został doposażony w 10 nowocześnie wyposażonych i monitorowanych stanowisk przeznaczonych do rehabilitacji kardiologicznej oraz nowoczesną stację umożliwiającą prowadzenie rehabilitacji w modelu hybrydowym (łączącym rehabilitację w miejscu z możliwością telekontroli nad pacjentem ćwiczącym zdalnie). Ośrodek Rehabilitacji Dziennej ze swoją ofertą stanowi idealną kontynuację opieki na potrzeby znacznej populacji pacjentów z zawałem, leczonych w Oddziale Kardiologii Interwencyjnych i Chorób Wewnętrznych Szpitala w Legionowie.
W Ośrodku zainstalowano nowoczesną kriokomorę ogólnoustrojową, która działa w ramach podpisanej umowy z NFZ. Pacjent w ciągu roku może skorzystać z 20 zabiegów w kriokomorze w ramach NFZ. Lecznicze działanie niskich temperatur: działa przeciwobrzękowo, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, pobudza naturalne procesy regeneracyjne organizmu, korzystnie wpływa na pracę mięśni, układu krążenia oraz układu chłonnego, pozytywnie wpływa na samopoczucie, redukuje objawy stresu.

tekst i foto: kpr. Wioletta Wolska