Świecznik Wotywny 07.03.2024

Światło, w tym światło świec, od zawsze było uznawane za święte, symbolizuje obecność samego Chrystusa.

     Świeca obecna jest w życiu chrześcijanina od Chrztu św. poprzez Pierwszą Komunię, Sakrament Bierzmowania, aż do ostatniej posługi. Towarzyszy nam przez całe życie i gaszona jest w momencie śmierci.

Wierzymy w ochronną, błogosławioną moc ognia, do dziś, podczas burzy, niektórzy stawiają ją w oknie swoich domów zapaloną gromnicę. Zapalamy świece, jako wotum, które jest wyrazem naszej ufności i gorącej wdzięczności – dar wotywny.

A dar wotywny, wota dziękczynne to nic innego jak dar składany w podzięce, m.in. za wysłuchanie modlitwy, zazwyczaj w sanktuariach (kościołach) lub miejscach pielgrzymek.     Wota to przedmioty wiążące się z określoną intencją modlitwy lub jej wysłuchaniem. Są to np. kule inwalidzkie, różańce, medaliki, obrączki czy tak jak w naszym kościele również odznaczenia państwowe, resortowe i misyjne.

Wotum w sensie szerszym oznacza wszelki ślubowany dar – symboliczne wyobrażenie lub inny przedmiot (np. naszyjnik, srebrne bądź złote serce) ofiarowany w określonej intencji albo darowany jako dowód wdzięczności w miejscu (na ogół świątynia, lecz także np. przydrożny krzyż lub kapliczka), gdzie zwrócono się w potrzebie. Pojawia się w końcu XVI i początkach XVII wieku jako przejaw ludowej pobożności. Jest zjawiskiem typowym dla Kościoła katolickiego.

Płomień świecy zawsze dąży ku górze, a wraz z nim podążają do kochającego Boga nasze prośby i podziękowania oraz intencje modlitewne za bliskich zmarłych, których grobów nie możemy odwiedzić. Zapalamy świece, aby ich płomyki jakby przedłużały nasze krótkie modlitwy – kiedy wychodzimy z kościoła, a świeczka jeszcze przez długi czas przypomina nasze modlitewne intencje.

Dlatego w naszym kościele, przy obrazie św. Jana Pawła II, w ramach testu wprowadzono nowy system Świeczników Wotywnych – uważany za najczystszy, najbezpieczniejszy z obecnie dostępnych. Świeczniki te sprawdziły się i już są stosowane w wielu kościołach i katedrach, m.in. na Jasnej Górze, Wawelu, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach czy Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

Zachęcamy do korzystania i prosimy o szczere opinie i komentarze.