Patenty Oficerskie 11.05.2024

W sobotę 11 maja, 199 żołnierzy rezerwy i Obrony Terytorialnej otrzymało patenty oficerskie będące symbolem szczególnego wyróżnienia oraz dużego zobowiązania wobec Ojczyzny. Wśród nich było ponad 90 absolwentów szkolenia oficerskiego „AGRYKOLA” Wojsk Obrony Terytorialnej.

W uroczystości uczestniczył Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, Dyrektor Departamentu Kadr MON płk Grzegorz Faka, Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz Dominikowski, reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Jacek Ostrowski, reprezentujący Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Marcin Żal, przedstawiciele duchowieństwa oraz przedstawiciele jednostek wojskowych i instytucji MON.

Patenty oficerskie wraz z listami gratulacyjnymi wręczyli żołnierzom Dyrektor Departamentu Kadr MON płk Grzegorz Faka w towarzystwie gen. bryg. dr. Krzysztofa Stańczyka, gen. bryg. Tomasza Dominikowskiego, gen. bryg. Jacka Ostrowskiego oraz gen. bryg. Marcina Żala.

Bądźcie dumni z flagi, którą na swoich mundurach. Z czcią odnoście się także do Konstytucji, która stanowi fundament naszego społeczeństwa. Wasza służba jest dowodem na to, że wartości za które walczyli nasi przodkowie, nadal są żywe i silne. Drodzy oficerowie! Wierzę że bez względu na to, czy podejmiecie decyzję o wstąpieniu do zawodowej służby wojskowej, pozostaniu w rezerwie, czy łączeniu Terytorialnej Służby Wojskowej z dotychczasową aktywnością, będziecie stanowić solidny fundament nowoczesnego wojska – tymi słowami zwrócił się do uczestników dzisiejszej uroczystości Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk Paweł Nowotnik.

Po rozdaniu patentów o godz. 20:15 w kościele garnizonowym w Zegrzu odbyła się uroczysta Msza św. przed promocją oficerską. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii zegrzyńskiej ks. płk Radosław Michnowski, Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej, który tego dnia reprezentował Biskupa Polowego Wiesława Lechowicza.

tekst: kpt. Małgorzata Nowak, foto: DWOT i kpr. Wioletta Wolska