Patenty oficerskie 13.07.2024

W sobotę 13 lipca w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki o godz. 17:00,  194 żołnierzy rezerwy otrzymało patenty oficerskie – symbol zaszczytu i bycia oficerem Wojska Polskiego. Wśród nich znalazło się również 6 katolickich księży, którzy ukończyli kurs na AWL w zeszłym roku.

W uroczystości uczestniczył Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego kontradmirał Jarosław Wypijewski, Dyrektor Departamentu Kadr MON płk Grzegorz Faka, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztof Stańczyk, Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz Dominikowski, przedstawiciele duchowieństwa oraz przedstawiciele jednostek wojskowych i instytucji MON.

Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk Paweł Nowotnik zwracając się do uczestników dzisiejszej uroczystości przypomniał chwalebne zwycięstwo króla Władysława Jagiełły nad Krzyżakami na Polach Grunwaldu i wagę tego historycznego wydarzenia. Powiedział też: „…Drodzy oficerowie! Jestem przekonany, że dzięki niełatwej drodze, którą przeszliście żeby się tu znaleźć, zbudowaliście w sobie świadome przekonanie o odpowiedzialności za Polskę, jej suwerenność i niepodległość. (…) Myślę, że Wasza Wiedza, zdobyte dotychczas umiejętności i zaangażowanie to ogromny potencjał polskiej armii. Potencjał, który w dobie dzisiejszych zagrożeń militarnych musi wzrastać staraniem nas wszystkich.”

Na koniec życzył wszystkim niesłabnącej siły i wytrwałości.

Patenty oficerskie wraz z listami gratulacyjnymi wręczyli żołnierzom Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego kontradmirał Jarosław Wypijewski oraz Dyrektor Departamentu Kadr MON płk Grzegorz Faka.

Po rozdaniu patentów o godz. 20:00 w kościele garnizonowym w Zegrzu odbyła się uroczysta Msza św. przed promocją oficerską. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii zegrzyńskiej ks. płk Radosław Michnowski, Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej, który tego dnia reprezentował Biskupa Polowego Wiesława Lechowicza. Msza św. sprawowana była również w intencji tragicznie zmarłego majora pilota Roberta JEŁ z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

W homilii ks. płk Radosław Michnowski, powiedział, że: „…Słowo Boże XV niedzieli zwykłej dobrze wpisuje się w dzisiejszą uroczystość. Chrystus posyłając Apostołów określa im cele i zadania ich posługi.  Tak samo nasza uroczystość – kontynuował ks. Radosław – tak samo ślubowanie oficerskie, które jutro złożycie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego określa jasno i wyraźnie wasze cele i zadania, które macie realizować w waszej służbie dla Rzeczpospolitej.”

Na zakończenie Mszy św. ks. płk Radosław Michnowski, przekazał życzenia od Biskupa Polowego Wiesława Lechowicza i podziękował zebranym za udział w Eucharystii.

tekst: ks. płk Radosław Michnowski

foto: ks. płk Radosław Michnowski, kpt. Małgorzata Nowak, p. Waldemar Sosnowski