Nowy Dowódca stołecznej osiemnastki 19.07.2024

19 lipca 2024 r. przekazano obowiązki Dowódcy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła się w Muzeum Wojska Polskiego. Nowym Dowódcą został płk Paweł Boruszewski.
W obecności dowódcy WOT gen. bryg. dr. Krzysztofa Stańczyka, dowódców Brygad WOT, szefów, komendantów jednostek wojskowych, księży dziekanów – w tym rzymskokatolickiego dziekana WOT ks. płk Radosława Michnowskiego odbyło się przekazanie obowiązków dowódcy 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.
Płk Paweł Boruszewski urodził się 15 maja 1978 r w Lidzbarku Warmińskim. Pierwsze stanowisko służbowe objął w 1 Mazurskiej Brygadzie Artylerii w Węgorzewie, służąc na stanowiskach: dowódcy plutonu ogniowego, dowódcy baterii artylerii samobieżnej, oficera łącznikowego – tłumacza sekcji S-3 brygady oraz dowódcy kompanii ochrony i regulacji ruchu.
Płk. Boruszewski jest wielokrotnym uczestnikiem misji poza granicami państwa. Weteranem misji poza granicami kraju. Za ostatnią misje w Afganistanie został oznaczony amerykańskim odznaczeniem ARMY Commendation Medal. Od listopada 2023 r do lutego 2024r. pełnił służbę na wschodniej granicy naszego państwa na stanowisku Zastępcy Dowódcy ds. Operacyjnych WZZ PODLASIE w ramach II zmiany.
„Służbę pełniłem na różnych stanowiskach służbowych, w wielu jednostkach, ale dziś stanąłem przed największym wyzwaniem. Obiecuje wam, że dołożę wszelkich starań, by powierzone mi zadanie wypełnić jak najlepiej. Jak trudna i odpowiedzialna to misja doskonale wie mój zastępca płk Dariusz Rosiak, który przez ostatnie miesiące dowodził Stołeczna Brygadą„– podkreślił nowy dowódca. Kończąc swoje przywitanie z żołnierzami przytoczył słowa polskiej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie: „człowiek nigdy nie ogląda się na to co jest zrobione, ale patrzy na to co ma przed sobą do zrobienia”.

tekst i foto: kpr. Wioletta Wolska