XXV-lecie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu 13.09.2022

13 września na pamiątkę powstania Obozu Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności 1919r. w Zegrzu Centrum Łączności i Informatyki obchodzi swoje święto. W tym roku to szczególna data i szczególne obchody ponieważ to już 25 lat istnienia zegrzyńskiego Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. o godz. 09:00, w której uczestniczyli zaproszeni goście Zofia Potkowska, córka Patrona Centrum gen. bryg. Heliodora Cepy, ks. mjr Tomasz Paszko, Prawosławny Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej, ks. por. Mateusz Łaciak, Ewangelicki Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Zegrzyńscy Łącznościowcy z Komendantem Centrum płk Pawłem Nowotnikiem i byłym Komendantem płk Robertem Kasperczukiem, celebrował ks. kan. ppłk Radosław Michnowski Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej, proboszcz zegrzyńskiej parafii. Na zakończenie Eucharystii ks. Tomasz Paszko oraz ks. Mateusz Łaciak złożyli, na ręce Komendanta życzenia dla zegrzyńskich łącznościowców, od swoich Ordynariuszy.

Po Mszy Św. odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyła kadra Centrum oraz wielu zaproszonych gości wśród których znaleźli się córka patrona Centrum Pani Zofia Potkowska, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła, lokalne władze samorządowe, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, organizacji współpracujących z Centrum, przedstawiciele szkół mundurowych oraz byli komendanci i zastępcy komendantów zegrzyńskiej jednostki.

Po uroczystym apelu obchody kontynuowano w miejscu pamięci poświęconym mjr. Konstantemu Mikołajowi Radziwiłłowi – ostatniemu właścicielowi dóbr zegrzyńskich, żołnierzowi Armii Krajowej I Rejonu w VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawskiego, zamordowanego na terenie koszar w Zegrzu prawdopodobnie 14 września 1944 r. oraz pod pomnikiem gen. bryg. Heliodora Cepy – patrona CSŁiI, zasłużonego łącznościowca, uczestnika I i II wojny światowej, powstańca wielkopolskiego, żołnierza wojny polsko-rosyjskiej 1920 r.

Zwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej 25. rocznicę powstania Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

foto: szer. Wioletta Wolska