Przysięga zegrzyńskich Terytorialsów 08.07.2023

„Żyję tak, by zawsze być gotowym !”

7 lipca br. w przeddzień przysięgi wojskowej żołnierzy, w kościele garnizonowym pw. MB Fatimskiej w Zegrzu sprawowana była Msza św., której przewodniczył ks. płk Radosław Michnowski, który powiedział w kazaniu do zebranych: „…Terytorialność jest dla nas kluczem. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. To przynależność do regionu i zamieszkującej ją społeczności, z których się wywodzimy, które znamy „jak własną kieszeń”. Terytorialność dla nas oznacza gotowość do obrony i wspierania naszych rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się nasza misja: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób wnosimy wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości naszego kraju. Dlatego nazywamy się Terytorialsami i dlatego posługujemy się mottem: „zawsze gotowi, zawsze blisko…”.

Następnego dnia, 08 lipca o godz. 12:00, na rynku w Serocku słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 54 nowych żołnierzy batalionu.

Przysięga żołnierzy batalionu dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej połączona była z uroczystym wręczeniem Chorągwi Wojska Polskiego. W Serocku dowódca Batalionu Dowodzenia WOT ppłk. Piotr Osiński odebrał z rąk gen. bryg. Macieja Klisza Chorągiew WP, która jest symbolem tradycji, wierności, honoru i męstwa.

Wśród ochotników są m.in.: maturzyści, studenci oraz prawnukowie żołnierzy walczących pod Monte Cassino i w Powstaniu Warszawskim.